Zamknij

Social Credit System zbiera pierwsze żniwo w Chinach. 23 miliony obywateli z zakazem podróżowania

Redakcja
05.03.2019 17:41
Social Credit System zbiera pierwsze żniwo w Chinach. 23 miliony obywateli z zakazem podróżowania
fot. Pixabay

Powód odebrania możliwości swobodnego poruszania się po świecie? Niski "rating", uzyskany w systemie Social Credit System. Wizja rodem ze znanego odcinka serialu "Black Mirror" to smutna rzeczywistość w jednym z najpotężniejszych państw na świecie. Z czymś wam się to jeszcze kojarzy? Tak, to więcej, niż niepokojący sygnał. 

23 miliony obywateli Chin nie może opuszczać kraju

Zakaz wyjazdu z kraju to smutna rzeczywistość już ponad 23 milionów obywateli Chin, które wdrożyły kilka miesięcy temu system Social Credit System, przypominający w swoim działaniu bardziej wizję z "Black Mirror", niż narzędzie mające stanowić środek prewencyjny dla potencjalnych przestępców. Niski wynik uzyskany w systemie może zadecydować o braku możliwości znalezienia pracy czy mieszkania, a także jak widać opuszczenia kraju, w którym coraz trudniej żyć normalnie. Skojarzenia są tak oczywiste, że sami nie wiemy, co powiedzieć - odsyłamy do sceny poniżej.

Choć komplementy i opanowany do perfekcji przed lustrem uśmiech może nie zagwarantują dodatkowych punktów w systemie w rzeczywistości, serialowa fabuła dobrze oddaje schizofreniczny klimat tego, co aktualnie dzieje się na naszych oczach w Państwie Środka. Warto pamiętać, że nie jest to też kraj, który można by było zignorować jako mało znaczący. To m.in. bardzo swobodne podejście do kwestii etyki pozwala Chinom wyprzedzać inne państwa w wyścigu kosmicznym, czy próbować modyfikować ludzkie dzieci. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Social Credit System

Według danych podanych przez "The Guardian" już 17,5 milionom obywateli Chin odmówiono podróży samolotem ze względu na niski "rating". To samo ale w przypadku pociągów spotkało z kolei 5,5 miliona osób. Takich sytuacji ma być coraz więcej, a system jest systematycznie wdrażany na terenie całego kraju. Czy już powinniśmy zacząć się bać wizji przyszłości, jaką rysuje przed nami reżimowa władza Chin? Na razie możemy jedynie cieszyć się, że nie znajdujemy się w podobnej sytuacji. 

RadioZET.pl/źródło:AntyWeb;TheGuardian/AG