Zamknij

Spada liczebność populacji kozic w Tatrach. Co szkodzi zwierzętom?

Redakcja
27.07.2018 17:00
Spada liczebność populacji kozic w Tatrach. Co szkodzi zwierzętom?
fot. Wikipedia Commons

W tym roku przyrodnicy naliczyli aż o 53 kozice mniej, niż w ubiegłym. Tegoroczne warunki pogodowe w Tatrach są bardzo zdradliwe!

Spada liczebność populacji kozic w Tatrach

Samą akcję liczenia kozic trzeba było kilkukrotnie przekładać ze względu na pogodę. To właśnie tegoroczne, wyjątkowo ciężkie warunki pogodowe podczas zimy mocno przetrzebiły populacje kozic w Tatrach. Przyrodnicy naliczyli ich łącznie 989, czyli aż o 53 sztuki mniej, niż w ubiegłym roku. W słowackiej części Tatr naliczono 691 kozic, w tym 54 młode, a w polskiej części gór 298 kozic, w tym 40 młodych. "Przyczyniła się do tego tegoroczna zima, w czasie której w całych Tatrach stwierdzono ponad 60 przypadków śmierci kozic. Ciągle jest to jednak wynik bardzo wysoki. Trzeba pamiętać, że jeszcze pod koniec lat 90. ubiegłego wieku w całych Tatrach było około 300 kozic" – komentowała w rozmowie z PAP Paulina Kołodziejka z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda takie liczenie.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Winna ciężka zima

Nagłe załamania pogody, burze i ostre mrozy mocno dały się we znaki zwierzętom. Badacze przypominają jednak, że przy podanym wyniku trzeba jeszcze uwzględnić margines błędu. Kozice to bardzo zwinne i ruchliwe zwierzęta, dlatego przy ich liczeniu zakłada się, że otrzymana liczba może być nawet o 10% większa w rzeczywistości. "Największą stratę kozic stwierdziliśmy głównie w południowej części Tatr Wysokich, gdzie przyrodnicy odnotowali ich najwyższą śmiertelność. W porównaniu z poprzednimi latami, nastąpiła mniejsza liczba narodzin młodych koźląt, jednak jesienią odbędzie się liczenie weryfikujące, które da nam pełną wiedzę o przychówku" – skomentował letnią akcję liczenia kozic, zoolog ze słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) Joseph Hybler.

Zobacz także

1280px-Rupicapra_rupicapra_tatrica
fot. Wikipedia Commons

Zobacz także

Kozice liczy się dwa razy w roku

Liczenie kozic odbywa się dwa razy do roku - wiosną oraz jesienią. Tegoroczne opóźnienie oznacza więc konieczność przeprowadzenia wyjątkowo starannego liczenia zwierząt na jesieni, kiedy to zazwyczaj określa się liczebność populacji. Wiosnę rezerwuje się przede wszystkim na sprawdzenie przyrostu naturalnego w danym roku. Wspólne polsko-słowackie akcje liczenia kozic są prowadzone już od 1957 roku. To najstarszy monitoring przyrodniczy kontynuowany przy współpracy obydwu państw. Najwięcej tych zwierząt w Tatrach było jesienią 2014 roku, kiedy naliczono aż 1389 kozic.

Zobacz także

1280px-Rupicapra_rupicapra_tatrica,_Swistowka_Huncowska_1
fot. Wikipedia Commons

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce;KopalniaWiedzy/AG