Zamknij

Spike Lee : kim jest reżyser filmu "Czarne bractwo. BlacKkKlansman"? [WIEK, ŻONA, OSCARY, FILMY]

Redakcja
24.02.2019 18:44
Spike Lee: kim jest reżyser filmu "BlacKkKlansman"? [WIEK, ŻONA, OSCARY, FILMY]
fot. STREETER LECKA/Getty AFP/East News

Kim jest Spike Lee, reżyser "Czarnego Bractwa - BlacKkKlansman"? Jego film ma spore szanse na zdobycie Oscara, czyli najważniejszej nagrody dla wszystkich filmowców. Przybliżamy więc postać reżysera, nazywanego najwybitniejszym twórcą kina afroamerykańskiego. 

Spike Lee: wiek, żona, dzieci, rodzina, filmy, Oscary – takie informacje o reżyserze podajemy w naszym tekście. Sprawdzamy też najważniejsze fakty z życia i dorobku Spike’a Lee.

Spike Lee - kim jest reżyser? [WIEK, ŻONA, RODZINA]

Spike Lee (właśc. Shelton Jackson Lee) urodził się 20 marca 1957 roku w Atlancie. Jest amerykańskim reżyserem, scenarzystą i producentem. Spike’a Lee nazywa się najwybitniejszym twórcą kina afroamerykańskiego.

Żona Spike’a Lee to Tonya Lewis Lee. Wzięli ślub 2 października 1993, mają 2 dzieci: Satchel (ur. 1994), Jackson (ur. 1997).

>>  Oscary 2019 - NOMINACJE. Kto walczy o statuetkę? [LISTA NOMINOWANYCH]

Spike Lee: filmy i Oscary

Spike Lee był dwukrotnie nominowany do Oscara. Pierwsze wyróżnienie otrzymał za scenariusz oryginalny do filmu "Rób, co należy" w 1990 roku. Drugą nominacja do Oscara Spike Lee otrzymał za dokument "4 Little Girls" z 1998 roku. Do tego, Spike Lee za film "Malaria" otrzymał nominację do Złotej Palmy. Łącznie, filmy Spike’a Lee i sam reżyser byli nominowani do różnych nagród ponad 50 razy. Lee nakręcił łącznie ponad 50 filmów.

Film Spike’a Lee - "Czarne Bractwo - BlacKkKlansman" – to opowieść o czarnoskórym policjancie, który w latach 70. przeniknął w struktury Ku Klux Klanu, otrzymał legitymację członkowską i dotarł aż do najwyższych szczebli organizacji, nawiązując relację z jej liderem.

>>  Nominowani do Oscara dostaną w tym roku luksusowe prezenty. Co znajdzie się w oscarowych paczkach?

RadioZET.pl/PZ