Zamknij

Środa Popielcowa 2019 - kiedy jest Popielec i co oznacza? [DATA, ZWYCZAJE]

Redakcja
06.03.2019 08:54
Środa Popielcowa 2019 - kiedy jest Popielec i co oznacza? [DATA, ZWYCZAJE]
fot. pixabay.com

Środa Popielcowa 2019, inaczej Popielec, to święto w kościele katolickim, z którym wiąże się obrzęd posypywania głów popiołem. Jaka jest symbolika tego święta i kiedy je obchodzimy? Sprawdzamy najważniejsze daty, informacje i zwyczaje związane ze Środą Popielcową.

Kiedy jest Środa Popielcowa 2019, co to za święto i kiedy wypada? Tradycyjnie okres karnawału kończy się wraz z Popielcem, a czas poprzedzający ten dzień nazywa się ostatkami. dawniej za ostatki uważano nawet cały ostatni tydzień przed końcem zabaw karnawałowych. Dziś najczęściej to ostatnia sobota karnawału, po której następuje właśnie Środa Popielcowa. Jakie zwyczaje są związane z tym dniem, jakie znaczenie i symbolikę ma to święto?

»  Ostatki 2019 - kiedy są, co to za święto i dlaczego je obchodzimy?

Środa Popielcowa 2019 - kiedy wypada i czy jest wolna od pracy?

W 2019 roku Środa Popielcowa wypada 6 marca, czyli w pierwszą środę miesiąca. Oznacza to także, że ostatni dzień karnawału wypada we wtorek 5 marca. W kalendarzu katolickim Popielec jest także pierwszym dniem Wielkiego Postu. Nie jest to święto, w którym przysługuje nam wolne od pracy.

» Wielki Post 2019 - kiedy zaczyna się post 2019, do kiedy i ile trwa? [DATY]

Popielec 2019: zwyczaje i symbolika dnia

Środa Popielcowa inaczej nazywana była dawniej Wstępną Środą. Jest to dzień pokuty trwający 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą. Środa Popielcowa jest więc świętem ruchomym i zwykle wypada w okresie między 5 lutego a 10 marca. Nie jest to święto nakazane.

»  Droga Krzyżowa - kiedy się zaczyna 2019 i w jakie dni jest odprawiana? [STACJE] «

Głównym obrzędem Środy Popielcowej jest posypywanie głów popiołem na znak pokuty. Obrzęd ten rozpoczyna duchowe przygotowanie się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

»  Ścisły post - kiedy 2019, co można jeść, kogo obowiązuje i od ilu lat się pości? «

W kościele katolickim obrzęd posypywania głów popiołem został wprowadzony przez papieża Urbana II w XI wieku. Wtedy też ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych powinien pochodzić z palm poświęconych w zeszłoroczną Niedzielę Palmową.

» Dlaczego posypujemy głowy popiołem w Środę Popielcową? [ZNACZENIE]

RadioZET.pl/KP