Zamknij

Środa Popielcowa 2020 - co oznacza, co to za święto i czy trzeba iść do kościoła? [MSZA, DATA]

Jolanta Waligóra
26.02.2020 09:14
Środa Popielcowa 2020 - co oznacza, co to za święto i czy trzeba iść do kościoła? [MSZA, DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Środa Popielcowa - jak sama nazwa święta wskazuje - przypada w środę i w kalendarzu katolickim jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. W tym dniu zwyczajowo we wszystkich kościołach księża posypują głowy wiernych popiołem. Szczegółowe informacje na temat tego, co oznacza Środa Popielcowa 2020, inaczej Popielec oraz czy w tym dniu trzeba iść do kościoła, można znaleźć poniżej.

Środa Popielcowa 2020 - czy trzeba iść do kościoła? Co oznacza to święto? Jak się je obchodzi? Jaka jest historia tego dnia? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, co oznacza Środa Popielcowa i kiedy wypada w 2020 roku.

Kiedy jest Środa Popielcowa 2020? [DATA]

Wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy Środa Popielcowa w 2020 roku. Data tego święta nie jest stała i rokrocznie może przypadać w różnych terminach, ale zawsze pomiędzy 4 lutego a 10 marca. Popielec, bo tak brzmi inna nazwa tego dnia, w 2020 przypadnie 26 lutego. Oczywiście - jak sama nazwa święta wskazuje - będzie to środa.

Co warte podkreślenia, Środa Popielcowa w kalendarzu katolickim jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, który rokrocznie trwa około czterdziestu dni aż do Wielkiego Czwartku.

Wielki Post 2020 - od kiedy i do kiedy trwa oraz dlaczego go obchodzimy? [TERMINY, DATA]

Środa Popielcowa - MSZA: czy trzeba iść do kościoła w Popielec?

Wiele osób zastanawia się także, czy w Środę Popielcową 2020 trzeba iść do kościoła. Święto to nie jest świętem nakazanym. Oznacza to, że nie ma obowiązku uczestnictwa 26 lutego we mszy świętej, jednak jest to wskazane.

Święta nakazane w Kościele katolickim w Polsce 2020 - kiedy trzeba iść do Kościoła?

Zagłosuj

Uczestniczysz w Środę Popielcową we mszy świętej?

Liczba głosów:

Środa Popielcowa 2020 - czy msza jest obowiązkowa i czy trzeba iść do kościoła? [MSZA]

Popielec - co oznacza Środa Popielcowa i co to za święto?

Zwyczajowo w Środę Popielcową we wszystkich Kościołach księża posypują głowy wiernych popiołem. Ksiądz wypowiada wtedy słowa "Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Czasem można spotkać się także ze sformułowaniem "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Post ścisły - co można jeść, kogo obowiązuje i od ilu lat się pości? [ŚRODA POPIELCOWA 2020]

Zwyczaj posypywania głowy popiołem w Środę Popielcową wprowadził papież Urban II w 1091 roku. W tym czasie ustalono także, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

Ostatki 2020 - kiedy wypadają ostatnie dni karnawału i co to za święto? [DATA]

Głównym celem Środy Popielcowej oraz obrzędu posypywania głów popiołem jest przypomnienie o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.

W Popielec, inaczej Środę Popielcową, katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków do syta do jednego w ciągu dnia. Popielec nie jest dniem wolnym od pracy.

RadioZET.pl/JW