Zamknij

Stan wojenny na Ukrainie - o co chodzi i co oznacza dla Polski? [INFORMACJE]

Redakcja
27.11.2018 15:11
Stan wojenny na Ukrainie - o co chodzi i co oznacza dla Polski? [INFORMACJE]
fot. Krzysztof Radzki/East News

Stan wojenny na Ukrainie zacznie obowiązywać od środy, 28 listopada 2018 roku i ma potrwać przez 30 dni - wniosek został zaakceptowany przez jednoizbowy parlament Werchowna Rada - czyli Rada Najwyższa Ukrainy. O co chodzi w konflikcie między Ukrainą a Rosją i co to oznacza dla Polski? Szczegółowe informacje zamieszczamy poniżej.

Stan wojenny na Ukrainie - czym jest i o co chodzi? Kiedy i dlaczego został wprowadzony? Co oznacza dla Polski? Sprawdzamy najważniejsze informacje w tej sprawie.

Stan wojenny na Ukrainie - o co chodzi w konflikcie Ukrainy z Rosją?

Stan wojenny na Ukrainie zacznie obowiązywać od środy, 28 listopada 2018 roku (od godziny 8:00 czasu polskiego). Ma potrwać przez 30 dni i objąć 10 obwodów graniczących z Rosją. Wniosek o wprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie zaakceptowany został przez jednoizbowy parlament Werchowna Rada - czyli Rada Najwyższa Ukrainy.

Dlaczego na Ukrainie wprowadzony został stan wojenny? Konflikt między Ukrainą a Rosją rozpoczął się w niedzielę, 25 listopada. Wtedy też trzy ukraińskie okręty zostały zatrzymane w drodze do Morza Azowskiego przez Cieśninę Kerczeńską - jest to strategiczny punkt łączący anektowany w 2014 roku Krym z resztą Federacji Rosyjskiej. 

W niedzielę dwa ukraińskie kutry oraz holownik, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie przejęte przez rosyjskie siły specjalne. Rannych zostało 6 ukraińskich marynarzy, a o pozostałych 23 członków załóg nie ma jeszcze informacji. 

Rosja oskarżyła ukraińskie jednostki o naruszenie granicy i wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Utrzymuje ona, że okręty ukraińskie nie zwróciły się do niej z wnioskiem o przepłynięcie przez Cieśninę Kerczeńską. Strona ukraińska podaje, że przekazała taki wniosek, ale nie otrzymała na niego odpowiedzi. Ponadto według strony ukraińskiej do incydentu doszło na wodach neutralnych.

Wydarzenie to natychmiast wywołało reakcję we władzach Ukrainy, co zakończyło się wprowadzeniem stanu wojennego na Ukrainie. Szczegółowe informacje można znaleźć w linku poniżej.

» Kryzys Kerczeński - co powinieneś wiedzieć [5 FAKTÓW] «

Stan wojenny na Ukrainie: co to oznacza dla Polski?

Co oznacza stan wojenny na Ukrainie dla Polski? W nocy z 25 na 26 listopada po wspomnianym wydarzeniu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało specjalny komunikat.

"Z całą mocą potępiamy agresywne działania Rosji, wzywamy jej władze do poszanowania prawa międzynarodowego, a obie strony - do wstrzemięźliwości w obecnej sytuacji, która może zagrozić stabilności bezpieczeństwa europejskiego." - podkreślono.

Na tę chwilę stan wojenny na Ukrainie dla Polski nie oznacza większych zmian. Polska straż graniczna nie przewiduje żadnych zmian i dodatkowych kontroli. Jak poinformował szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski na briefingu prasowym poświęconym przede wszystkim sytuacji na Morzu Azowskim:

"Uważamy, że o ile Polska jest dzisiaj bezpieczna, to nasz region został poddany kolejnej próbie destabilizacji".

Chcesz być na bieżąco? Śledź wiadomości.radiozet.pl

RadioZET.pl/JW