Zamknij

Stół wielkanocny 2021 - POTRAWY: co tradycyjnie powinno się znaleźć na świątecznym stole?

02.04.2021 12:25
Stół wielkanocny - co powinno się znaleźć na świątecznym stole? [POTRAWY]
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Co na stół wielkanocny? Potrawy, które powinny znaleźć się na świątecznym stole w Wielkanoc, od zawsze stanowią zagwozdkę. Wątpliwości budzą przede wszystkim te dania, które nie są tradycyjne, ale coraz więcej osób decyduje się je postawić na świątecznym stole. Sprawdzamy, co powinno być na stole wielkanocnym 2021.

Stół wielkanocny 2021 - co powinno być na świątecznym stole w Wielkanoc? Jakie potrawy powinny się na nim znaleźć? Jak przygotować taki stół? Odpowiadamy na zadawane pytania i przedstawiamy szczegółowe informacje o potrawach na stole wielkanocnym.

Wielkanocne przepisy Magdy Gessler - czyli świąteczne rewolucje w kuchni 

Stół wielkanocny - co podać na świątecznym stole w Wielkanoc? [POTRAWY]

Co roku informacji na temat tego, co powinno być na stole wielkanocnym, szuka wiele osób, które już w niedzielę zajmą się przygotowaniem stołu na Wielkanoc. Omawiając potrawy, które powinny być na stole, warto zacząć od tych tradycyjnych. Przede wszystkim nie powinno zabraknąć produktów ze święconki - chleb, wędlina lub kiełbasa, sól, pieprz, chrzan, ciasto. Niektórzy do wielkanocnego koszyczka wkładają także wodę, żółty ser czy masło, które również często lądują na wielkanocnym stole

QUIZ: Co wiesz o potrawach wielkanocnych? Sprawdź swoją wiedzę

Warto zaznaczyć, że pokarmy, które wkładamy do święconki, a potem rozkładamy na świątecznym stole w Wielkanoc, są symboliczne. Przykładowo jajka zapewniają płodność i są symbolem nowego życia. W koszyczku nie powinno zabraknąć także baranka z chorągiewką. Kiedyś był on formowany z masła, z ciasta lub z marcepanu, a obecnie najbardziej popularny jest cukrowy lub czekoladowy. Ma on symbolizować zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i zwycięstwo nad śmiercią. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć w linki poniżej.

Święconka - co włożyć do koszyczka wielkanocnego i co symbolizuje święconka?

Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole? [WIELKANOC]

Oprócz wspomnianych powyżej potraw, na wielkanocnym stole obowiązkowo powinien znaleźć się także żurek. Ponadto różnego rodzaju mięsa, wędliny czy kabanosy. Dodatkowo na świątecznym stole wiele osób kładzie m.in. śledzie, pasztety, sałatki jarzynowe czy pasty twarogowe.

Naturalnie na wielkanocnym stole nie może także zabraknąć różnego rodzaju ciast. Najczęściej są to mazurek, babka (drożdżowa lub piaskowa). Nierzadko pojawia się też domowe ciasto drożdżowe.

RadioZET.pl