Zamknij

Strajk nauczycieli 2019 - matury: czy egzaminy odbędą się w terminie?

Karolina Piotrowska
18.04.2019 13:20
Strajk nauczycieli 2019 - matury: czy egzaminy odbędą się w terminie?
fot. Shutterstock

W poniedziałek, 8 kwietnia 2019 roku rozpoczął się strajk nauczycieli, który jest protestem bezterminowym. W związku z tym wielu uczniów i rodziców zastanawia się, czy zaplanowane w najbliższym czasie egzaminy odbędą się w ustalonych terminach. Sprawdzamy informacje na temat matury 2019 i strajku nauczycieli.

Strajk nauczycieli 2019 - matury: czy egzaminy się odbędą? W ostatnich dniach wiele słyszy się o możliwości przesunięcia terminów egzaminów, jednak nie wszyscy wiedzą, czy informacje te są prawdziwe. Sprawdzamy, czy matury 2019 z powodu strajku nauczycieli odbędą się w zaplanowanym terminie. 

» Strajk nauczycieli 2019. Kiedy się rozpocznie? Dlaczego nauczyciele strajkują?

Strajk nauczycieli 2019 - MATURY: czy odbędą się zgodnie z terminem?

Informacji na temat tego, czy egzaminy w 2019 roku odbędą się w terminie, w ostatnim czasie szuka wielu uczniów, którzy na kwiecień i maj mają zaplanowane testy kończące naukę w szkole. Wszystko za sprawą strajku nauczycieli, który rozpoczął się w poniedziałek, 8 kwietnia i ma potrwać do odwołania. Oznacza to, że strajk prawdopodobnie zakończy się dopiero w momencie spełnienia postulatów. Z tego wynika, że z powodu strajku nauczycieli 2019 matury również mogły być zagrożone przesunięciem terminów.

» Egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty 2019 - czy odbędą się w terminie, czy zostaną przełożone?

Matura 2019 a strajk nauczycieli - czy egzaminy zostaną przesunięte?

Choć do pewnego czasu nie wiadomo było, czy egzaminy gimnazjalne 2019 odbędą się w kwietniu, to niedawno pojawiła się oficjalna informacja na ten temat. Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów 2019 odbędą się w kwietniu w wyznaczonych wcześniej terminach. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik 5 marca opublikował następujący komunikat:

- Wszelkie informacje medialne wskazujące na możliwość wyznaczenia przez dyrektora CKE kolejnego terminu przeprowadzania danego egzaminu nie znajdują uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa. Nie ma również możliwości zmiany już ogłoszonego harmonogramu przeprowadzania egzaminów (...).

Dodatkowo na profilu Ministerstwa Edukacji Narodowej na Twitterze 2 kwietnia pojawiła się informacja, że każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów. Nie muszą to być zatem jedynie nauczyciele, jak to było w poprzednich latach.

Oznacza to, że podobnie jak egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty, matury 2019 również odbędą się w wyznaczonych wcześniej terminach. Przypominamy, że egzaminy dojrzałości odbywają się w terminach od 6 maja do 25 maja 2019.

» Matura 2019: TERMINY CKE - matematyka, polski, angielski [HARMONOGRAM]

RadioZET.pl/KP