Zamknij

Strajk nauczycieli 8 kwietnia - czy wolne w szkole, czy będą lekcje zgodnie z planem?

Karolina Piotrowska
08.04.2019 09:02
Strajk nauczycieli 8 kwietnia - czy wolne w szkole, czy będą lekcje zgodnie z planem?
fot. Shutterstock

Wielu rodziców i uczniów zastanawia się, czy z powodu strajku nauczycieli 8 kwietnia lekcje odbędą się zgodnie z planem, czy jest wolne, a szkoły są zamknięte. Sprawdzamy najważniejsze informacje na ten temat.

Strajk nauczycieli 8 kwietnia - czy wolne w szkole, czy będą lekcje zgodnie z planem? W poniedziałek, 8 kwietnia 2019 roku rozpoczął się bezterminowy protest nauczycieli. W związku z tym wielu rodziców i uczniów zastanawia się, czy zajęcia w szkołach odbywają się normalnie. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

» Egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty 2019 - czy odbędą się w terminie, czy zostaną przełożone?

Strajk nauczycieli 8 kwietnia - czy wolne w szkole, czy będą lekcje zgodnie z planem?

Protest nauczycieli rozpoczął się w poniedziałek, 8 kwietnia 2019 roku o godzinie 8.00, a w wielu placówkach nawet od 7 lub 7.30. Strajk nauczycieli ma być bezterminowy. 

Z danych ZNP wynika, że w 92,04 proc. szkół i przedszkoli – z tych, w których odbyły się referenda – pracownicy opowiedzieli się za strajkiem.

- Propozycje rządu są nie do przyjęcia, oczekiwaliśmy zupełnie innych propozycji płacowych - oświadczył szef ZNP Sławomir Broniarz po niedzielnych rozmowach z rządem. Nie ma powodu, by strajk nauczycieli nie rozpoczął się w poniedziałek - dodał.

» Strajk nauczycieli [RELACJA NA ŻYWO]

W wielu placówkach w całej Polsce z powodu strajku nauczycieli 8 kwietnia lekcje są odwołane, a szkoły i przedszkola zamknięte

Zagłosuj

Popierasz strajk nauczycieli?

Liczba głosów:

Czy wolne w szkole 8 kwietnia i czy lekcje się odbywają? [PROTEST NAUCZYCIELI 8 KWIETNIA]

Strajk nauczycieli od 8 kwietnia 2019 ma polegać na tym, że wychowawcy i pracownicy administracyjni nie będą wypełniać swoich obowiązków zawodowych, czyli m.in. przestaną prowadzić lekcje czy zajmować się dokumentacją.

– Strajk polegający na całkowitym powstrzymaniu się od pracy, na zamknięciu szkoły, za opiekę nad dziećmi odpowiedzialny jest wtedy dyrektor szkoły i nie chcemy wtedy jako nauczyciele doprowadzać do sytuacji, gdzie do szkoły przychodzi tysiąc uczniów, my się mamy nimi zajmować, opiekować, a jednocześnie udawać, że strajkujemy – wypowiadał się Sławomir Broniarz.

W związku z rozpoczynającym się strajkiem nauczycieli w poniedziałek, 8 kwietnia o godzinie 7.30 zebrał się stołeczny sztab kryzysowy, które prowadzi prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Burmistrzowie dzielnic składają na nim raporty dotyczące sytuacji w poszczególnych dzielnicach.

Ostatni masowy strajk nauczycieli miał miejsce w 1993 roku. Zamknięto wówczas tysiące szkół, a w niektórych odwołano matury. 

» Miasto uruchomi specjalną infolinię z informacjami o strajku nauczycieli

To również może Cię zainteresować:

RadioZET.pl/KP