Zamknij

Strajk nauczycieli: postulaty [PAŹDZIERNIK 2019, STRAJK WŁOSKI]

Paweł Żurek
02.10.2019 11:00
Strajk nauczycieli: postulaty [WRZESIEŃ 2019]
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Strajk nauczycieli zostanie wznowiony w październiku 2019 roku – zapowiedzieli związkowcy z ZNP. Wszystko przez to, że postulaty działaczy nie zostały spełnione po pierwszym proteście pedagogów, ani w trakcie rokowań między związkami a rządem. Sprawdzamy, jakie są postulaty ZNP i czego żądają protestujący nauczyciele.

W związku z zapowiadanym strajkiem nauczycieli, który ma rozpocząć się w październiku, sprawdzamy:

  • Jakie są postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego?
  • Czego dokładnie oczekują nauczyciele od rządu?
  • Dlaczego ZNP chce wywołać strajk?
  • Od kiedy ma trwać strajk nauczycieli i kiedy się skończy? [TERMIN]

>>  Strajk nauczycieli: październik 2019. Od kiedy będzie? [ZNP]

>>  Strajk włoski nauczycieli w szkołach: co to jest? Na czym polega? [PAŹDZIERNIK 2019]

Strajk nauczycieli 2019: postulaty

Głównymi postulatami wysuniętymi przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w kierunku rządu jest podwyżka wynagrodzeń dla pedagogów na wszystkich etapach zawodowych.

2 sierpnia  2019 roku, ZNP zwrócił się do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego z prośbą o zorganizowania spotkania, na którym miałyby paść takie postulaty:

  • - Podwyżka o o 25 proc. wysokości obowiązujących obecnie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli – od 1 września 2019 roku
  • - Jednoznaczne określeni w projekcie rozporządzenia płacowego prawa nauczycieli przedszkoli do dodatku za wychowawstwo.

Jak stwierdzili związkowcy, rząd zaproponował wzrost minimalnych stawek o 9,6%. Związek domaga się też by dodatek za wychowawstwo przysługiwał w wysokości nie mniejszej niż 300 złotych.

15 października 2019 - wolne od szkoły czy nie i czy lekcje będą odwołane?

Strajk nauczycieli: postulaty. Dlaczego ZNP chce wywołać strajk?

Póki co, ZNP twierdzi, że ich postulaty nie zostały spełnione. Według działaczy, wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od 1 września 2019 roku jest zbyt niski. Podobnie w przypadku dodatku za wychowawstwo przyznawanego nauczycielom w przedszkolach. 

W powyższych kwestiach nie doszło do uzgodnienia stanowisk – stwierdzili związkowcy w piśmie datowanym na 2 sierpnia 2019 roku.

Strajk nauczycieli październik 2019: od kiedy do kiedy potrwa? [TERMIN]

Strajk nauczycieli ma rozpocząć się dokładnie 15 października. Poprzedziło go referendum (2 września), na którym część nauczycieli wypowiedziała się nt. przyszłego protestu. Nie wiadomo do kiedy potrwa strajk. Wszystko zależy bowiem od tego, czy ZNP porozumie się z rządem w sprawie podwyżek, a także czy będą go chcieli sami nauczyciele. 

Związkowcy już zapowiedzieli, że odmawiający wykonywania swoich obowiązków nauczyciele nie będą m.in. wyjeżdżali na zielone szkoły, wycieczki i prowadzili zajęć pozalekcyjnych.