Strajk nauczycieli: postulaty [WRZESIEŃ 2019]

12.08.2019 15:20

Strajk nauczycieli może zostać wznowiony we wrześniu 2019 – grożą związkowcy z ZNP. Wszystko przez to, że postulaty działaczy nie zostały spełnione po pierwszym proteście pedagogów, ani w trakcie rokowań między związkami, a rządem. Sprawdzamy, jakie są postulaty ZNP i czego żądają protestujący nauczyciele.

Strajk nauczycieli: postulaty [WRZESIEŃ 2019] fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

W związku z zapowiadanym strajkiem nauczycieli, który miałby rozpocząć się we wrześniu, sprawdzamy:

  • Jakie są postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego?
  • Czego dokładnie oczekują nauczyciele od rządu?
  • Dlaczego ZNP chce wywołać strajk?
  • Od kiedy ma trwać strajk nauczycieli i kiedy się skończy? [TERMIN]

>> Strajk nauczycieli: wrzesień 2019. Od kiedy będzie? [ZNP]

Strajk nauczycieli 2019: postulaty

Głównymi postulatami wysuniętymi przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w kierunku rządu jest podwyżka wynagrodzeń dla pedagogów na wszystkich etapach zawodowych.

2 sierpnia  2019 roku, ZNP zwrócił się do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego z prośbą o zorganizowania spotkania, na którym miałyby paść takie postulaty:

  • - Podwyżka o o 25 proc. wysokości obowiązujących obecnie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli – od 1 września 2019 roku
  • - Jednoznaczne określeni w projekcie rozporządzenia płacowego prawa nauczycieli przedszkoli do dodatku za wychowawstwo.

Jak stwierdzili związkowcy, rząd zaproponował wzrost minimalnych stawek o 9,6%. Związek domaga się też by dodatek za wychowawstwo przysługiwał w wysokości nie mniejszej niż 300 złotych.

>> Strajk nauczycieli we wrześniu? Broniarz: Taki jest plan, ale najpierw referendum

Strajk nauczycieli: postulaty. Dlaczego ZNP chce wywołać strajk?

Póki co, ZNP twierdzi, że ich postulaty nie zostały spełnione. Według działaczy, wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od 1 września 2019 roku jest zbyt niski. Podobnie w przypadku dodatku za wychowawstwo przyznawanego nauczycielom w przedszkolach. 

W powyższych kwestiach nie doszło do uzgodnienia stanowisk – stwierdzili związkowcy w piśmie datowanym na 2 sierpnia 2019 roku.

Strajk nauczycieli wrzesień 2019: od kiedy do kiedy potrwa? [TERMIN]

Strajk nauczycieli miałby rozpocząć się dokładnie od 16 września 2019 roku. Poprzedzi go referendum (2 września), na którym rozstrzygnie się to, czy ZNP po raz kolejny wywoła protest. Nie wiadomo jednak do kiedy potrwa strajk. Wszystko zależy bowiem od tego, czy ZNP porozumie się z rządem w sprawie podwyżek, a także czy będą go chcieli sami nauczyciele. 

RadioZET.pl/PZ

Oceń