Zamknij

Strefa żółta - OBOSTRZENIA: co oznacza strefa żółta w Polsce, jakie zasady i ograniczenia?

21.10.2020 13:50
Strefa żółta - OBOSTRZENIA: co oznacza strefa żółta w Polsce, jakie zasady i ograniczenia?
fot. SHUTTESRTOCK

Od soboty 10 października cała Polska została objęta strefą żółtą z wyłączeniem powiatów ze strefy czerwonej. W związku z tym zaczęło pojawiać się wiele pytań na temat tego, jakie są zasady i ograniczenia. Szczegółowe informacje o najnowszych obostrzeniach w strefie żółtej, można znaleźć poniżej.

Strefa żółta w Polsce - OBOSTRZENIA: jakie są, co wolno, a co jest zabronione? Co oznacza strefa żółta? Jakie są zasady i ograniczenia dla mieszkańców? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, jakie są obostrzenia w strefie żółtej.

Strefa żółta - OBOSTRZENIA: jakie zasady obowiązują? [KORONAWIRUS]

Informacje na temat obostrzeń w strefie żółtej i ograniczeń, szczególnie interesują wiele osób. Nic dziwnego, w końcu od soboty 10 października cała Polska została objęta strefą żółtą z wyłączeniem powiatów ze strefy czerwonej. Ponadto tydzień później pojawiły się kolejne obostrzenia. Nowe zasady dotyczyć będą różnych sfer, m.in. organizacji wydarzeń sportowych oraz kulturalnych, gastronomii, kin czy wesel i innych uroczystości rodzinnych.

Koronawirus: mapa zakażeń w Europie i na świecie. Ile jest zachorowań? [Mapa live]

Przykładowo w strefie żółtej podczas wydarzeń sportowych nie może być widowni. Jeśli chodzi natomiast o wydarzenia kulturalne, to może być zajęte nie więcej niż 25% miejsc. Z kolei w weselach i innych uroczystościach rodzinnych może brać udział nie więcej niż 20 osób, z wyjątkiem obsługi (bez zabawy tanecznej). W strefie żółtej obowiązuje także limit, jeśli chodzi o liczbę osób biorących udział w uroczystościach religijnych  - 1 osoba na 4 m2. Dodatkowo zawieszona została działalność basenów, aquaparków oraz siłowni. 

Warto także zaznaczyć, że w strefie żółtej obowiązkowe jest noszenie maseczek we wszystkich miejscach publicznych, m.in. w sklepach, galeriach handlowych, kościołach, w transporcie publicznym czy na ulicy. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie te osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Co ważne, obowiązek zakrywania nosa i ust nie dotyczy osób spacerujących po lesie, parku oraz na plaży.

Koronawirus w Polsce: liczba zachorowań, zalecenia. RAPORT

Zasady w strefie żółtej - ograniczenia, obostrzenia: co oznacza strefa żółta w Polsce?

Poniżej zamieszczamy wszystkie zasady i ograniczenia obowiązujące w strefie żółtej w Polsce. Obostrzenia te wchodzą w życie w sobotę, 17 października 2020.

 • działalność gastronomii w godzinach 6.00 - 21.00, potem tylko na wynos - co drugi stolik może być zajęty
 • transport publiczny: 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich
 • wesela, imprezy okolicznościowe - max. 20 osób, bez zabawy tanecznej (od 19 października)
 • max. 1 osoba na 4 mkw podczas uroczystości religijnych
 • zgromadzenia publiczne do 25 osób
 • szkoły wyższe i ponadpodstawowe - nauczanie hybrydowe
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
 • wydarzenia kulturalne - do 25% udziału publiczności
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni
 • noszenie maseczek wszędzie w miejscach publicznych
 • godziny dla seniorów

Strefa czerwona i żółta w Polsce - powiaty: co wolno, a co jest zabronione i gdzie? [MAPA]

RadioZET.pl