Zamknij

Wielki sukces astronomów. Udało im się zarejestrować najdokładniejszy obraz centrum Drogi Mlecznej

Redakcja
24.07.2018 20:10
Wielki sukces astronomów. Udało im się zarejestrować najdokładniejszy obraz centrum Drogi Mlecznej

Na zdjęciu widać obszar otaczający supermasywną czarną dziurę Sagittarius A*, znajdującą się 25 tys. lat świetlnych od Ziemi. Obraz udało się zarejestrować dzięki sieci radioteleskopów MeerKAT. To najdokładniejszy jak dotąd obraz centrum naszej galaktyki!

Naukowcom udało się zarejestrować najdokładniejszy obraz centrum Drogi Mlecznej

Sieć radioteleskopów MeerKAT składa się z 64 teleskopów. Znajduje się w Republice Południowej Afryki - to jedno z największych obserwatoriów na świecie! Dzięki tej technologii udało się zarejestrować najdokładniejszy jak dotąd obraz centrum naszej galaktyki. Zdjęcie przedstawia obszar wokół supermasywnej czarnej dziury Sagittarius A*, która znajduje się 25 tys. lat świetlnych od naszej planety. Widać na nim obszar o rozmiarach 1 tys. na 500 lat świetlnych - zdjęcie to w rzeczywistości mapa źródeł emisji radiowych. Centrum Drogi Mlecznej nie można bowiem zobaczyć w tradycyjny sposób. Konieczne jest wykorzystanie fal radiowych, które przenikają takie przeszkody, jak obłoki gazów i pyłów.

Zobacz także

Zobacz także

Obraz zarejestrowała sieć radioteleskopów MeerKAT

"Chcieliśmy pokazać możliwości tego nowego instrumentu. Środek galaktyki był oczywistym celem: unikalnym, wizualnie uderzającym i pełnym niewyjaśnionych zjawisk, ale również bardzo trudnym do zaobserwowania za pomocą radioteleskopów. Chociaż jest to początek działalności MeerKAT i jeszcze wiele pozostaje do zoptymalizowania, zdecydowaliśmy, że jako pierwsze zobrazujemy centrum galaktyki i byliśmy oszołomieni wynikami" - komentował Fernando Camilo, członek zespołu naukowców z South African Radio Astronomy Observatory (SARAO). Kolory, które widzicie na zdjęciu, symbolizują moc sygnału fal radiowych odbieranych przez teleskop. Czerwony obrazuje najsłabsze emisje, pomarańczowy i żółty nieco silniejsze, a biały – najmocniejsze źródła.

RadioZET.pl/źródło:DziennikNaukowy;ScienceDaily/AG

Zobacz także