Zamknij

Sukces japońskich naukowców! Wylądowali bezpiecznie na asteroidzie

Redakcja
28.09.2018 17:22
Sukces japońskich naukowców! Wylądowali bezpiecznie na asteroidzie
fot. JAXA mat. prasowe

Dwóm japońskim robotom udało się bezpiecznie wylądować na asteroidzie Ryugu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sondy powrócą na Ziemię w 2020 roku. Mają przywieźć ze sobą bezcenny materiał dla naukowców - próbki kosmicznych skał!

Japońskie sondy wylądowały na asteroidzie Ryugu

Świat astronomii zelektryzowała wiadomość o udanym lądowaniu obydwu japońskich sond na asteroidzie, nazwanej przez naukowców Ryugu. Roboty mają do wykonania bardzo istotną dla nauki misję - przywiezienie z powrotem na Ziemię nieuszkodzonych próbek skalnej materii z kosmosu. Każda taka próbka jest na wagę złota! Ostatni raz fragmenty kosmicznych skał trafiły na naszą planetę w 2010 roku, przywiezione z Księżyca i asteroidy Itokawa. Teraz Japońscy naukowcy liczą na kolejny sukces. Dostarczone na asteroidę lądowniki MINERVA-II1A i MINERVA-II1B zdążyły już nawet przesłać pierwsze nagrania z powierzchni obiektu.

Zobacz także

Rozwiąż quiz

Kosmos - ile o nim wiesz?

Zobacz także

Japońskie roboty przywiozą na Ziemię próbki skał z asteroidy

Lądowanie odbyło się 21 września 2018 roku, kiedy asteroida znajdowała się w odległości ponad 300 milionów kilometrów od Ziemi! Ostatnim sukcesem podobnej miary można nazwać udane lądowanie sondy Rosetta, wysłanej przez ESA na komecie. Niestety, dostarczony na kometę europejski lądownik Philae szybko stracił łączność z naszą planetą z powodu braku zasilania. Wcześniej udało mu się przesłać jedynie kilka porcji danych. Już nawet tyle wystarcza czasem jednak do dokonania kolejnych analiz, dlatego japońskiej agencji kosmicznej JAXA należą się szczególne brawa. Ich maszyny zdają się być lepiej przygotowane na kosmiczne trudy, niż nawet odpowiedniki budowane przez samo NASA! Oba japońskie lądowniki to nie klasyczne łaziki, a skoczki, dzięki czemu łatwiej im pokonywać większe odległości na powierzchni asteroidy. Roboty o wadze zaledwie około kilograma wyposażono w czujniki temperatury, zestaw kamer i sensory optyczne. Jak widać na przykładzie dostarczonych przez nich zdjęć, projekt sprawdza się doskonale.

RadioZET.pl/źródło:CrazyNauka/AG

Zobacz także

Zobacz także