Zamknij

Wielkie naukowe odkrycie w Chorwacji. Znaleziono antyczny magazyn portowy sprzed 2 tys. lat

Redakcja
15.06.2018 17:44
Wielkie naukowe odkrycie w Chorwacji. Znaleziono antyczny magazyn portowy sprzed 2 tys. lat
fot. Pixabay

Naukowe odkrycie to wspólny sukces polskich i chorwackich archeologów. Odnaleziono relikty gigantycznego magazynu funkcjonującego obok nieznanego starożytnego portu sprzed ok. 2 tys. lat.

Niesamowite odkrycie naukowe w Chorwacji

Wspólny sukces polskich i chorwackich archeologów wprawił świat nauki w zdumienie. „To prawdziwa rzadkość” – komentują znalezisko badacze. Relikty olbrzymiego magazynu funkcjonującego obok nieznanego starożytnego portu sprzed ok. 2 tys. lat to unikatowy obiekt w rejonie wschodniej części wybrzeża Morza Adriatyckiego. Odkrycia dokonano w rejonie zatoki Ljubac dzięki zastosowaniu georadaru. Pozostałości murów antycznego magazynu można było śladowo dostrzec bezpośrednio na brzegu morza.

Zobacz także

PAP/ F. Welc
fot. PAP/ F. Welc

Zobacz także

Zobacz także

Odnaleziono antyczny magazyn portowy sprzed 2 tys. lat

Według szacunków archeologów budowla musiała pierwotnie mierzyć 40 na 80 metrów. Wyniki badań wskazują także na zachowane się w niektórych miejscach murów o wysokości ponad 4 metrów. „Okazało się, że jest to rzymski magazyn, który działał w I-II w. n.e. obok nieznanego starożytnego portu. Znaleziska budynków tego rodzaju są absolutną rzadkością nie tylko w starożytnej Dalmacji, ale na całym wschodnim wybrzeżu Adriatyku” – komentował w rozmowie z PAP główny wykonawca projektu, dr hab. Fabian Welc z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zobacz także

Wikipedia Commons/ Odwzorowane horreum w Niemczech
fot. Wikipedia Commons/ Odwzorowane horreum w Niemczech

Zobacz także

Czym jest horreum?

Odkryty typ publicznego magazynu portowego nosi nazwę horreum. Zwyczajowo przechowywano w nich produkty bardzo różnego typu, takie jak wino w amforach, produkowane nieopodal dachówki czy ceramiczne rury eksportowane na cały obszar Dalmacji. Odnalezione pozostałości antycznego magazynu to prawdopodobnie jeden z najlepiej zachowanych okazów. Wkrótce możemy się więc pewnie spodziewać kolejnych odkryć z tego regionu!

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG