Zamknij

Superksiężyc 2017: kiedy najjaśniejsza pełnia roku?

Redakcja
01.12.2017 16:23
Superksiężyc 2017
fot. Pixabay

Superksiężyc to popularne określenie wyjątkowej pełni, podczas której ziemski satelita znajduje się bardzo blisko naszej planety. Z tego powodu wydaje się prawie 15 procent większy, niż zwykle. Najbliższa superpełnia czeka nas już za kilka dni. Sprawdź, kiedy ją zobaczymy.

Kiedy kolejna pełnia superksiężyca? W 2017 roku czeka nas już tylko jedno takie wyjątkowe zjawisko, podczas którego satelita ziemski wydaje się być 14 procent większy i aż 30 procent jaśniejszy, niż zwykle. Ponieważ z taką sytuacją mamy do czynienia tylko kilka razy w ciągu roku, to zawsze jest to ciekawe wydarzenie dla fanów obserwacji nieba.

Superksiężyc 2017 - kiedy grudniowa superpełnia?

Superpełnię od "zwykłej" pełni odróżnia fakt, że poza tym, iż Księżyc, Ziemia i Słonce znajdują się w linii prostej względem siebie, to dodatkowo ziemski satelita przebywa w swoim perygeum - czyli punkcie najbliżej Ziemi. Właśnie dlatego złudzenie, że jest większy.

Nadchodzące zjawisko zaobserwujemy na niebie już w niedzielę 3 grudnia. Dokładnie 4.12. Księżyc znajdzie się w odległości "zaledwie" 357504 km od Ziemi. Ostatni raz tak blisko naszej planety był w październiku 2016 roku, jednak i tak było to o 300 km więcej, niż tym razem. Dlatego nadchodząca superpełnia jest naprawdę warta obserwowania.

Trzymamy kciuki za bezchmurne niebo!

RadioZET.pl/SA

superpełnia 2017 superksiężyc pełnia księżyca kiedy