Zamknij

Superksiężyc - KWIECIEŃ 2021: kiedy i o której Pełnia Różowego Księżyca? [DATA, GODZINA]

22.04.2021 15:14
Superksiężyc - KWIECIEŃ 2021: kiedy i o której Pełnia Różowego Księżyca? [DATA, GODZINA]
fot. SHUTTERSTOCK

Pełnia Księżyca w kwietniu 2021, która odbędzie się pod koniec miesiąca, będzie czwartą pełnią w tym roku. To nadchodzące zjawisko astronomiczne nosi nazwę "Superksiężyc" oraz "Pełnia Różowego Księżyca". Sprawdzamy, kiedy pełnia Księżyca 2021 w kwietniu i o której godzinie obserwować to wyjątkowe zjawisko.

Pełnia Księżyca w kwietniu 2021 - GODZINA: kiedy obserwować Superksiężyc? O której godzinie będzie można oglądać to zjawisko? Czemu zawdzięcza swoją nazwę? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy datę pełni Księżyca w kwietniu 2021 i godzinę rozpoczęcia tego zjawiska.

Superksiężyc w kwietniu 2021 - kiedy i o której? [DATA, GODZINA]

Wielu fanów podobnych zjawisk astronomicznych szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy pełnia Księżyca w kwietniu 2021 i o której godzinie będzie można ją zaobserwować. W tym miesiącu wypada jedna pełnia, którą będzie można obserwować w drugiej połowie kwietnia, a dokładniej w nocy z poniedziałku na wtorek, z 26 na 27 kwietnia. 2021. Pełnia Księżyca wypadnie około godziny 05:33.

Wiele osób zastanawia się także, dlaczego pełnia Księżyca w kwietniu nosi nazwę Superksiężyc. Wzięła się ona z odległości, którą w tym czasie będzie miał Księżyc od Ziemi - Srebrny Glob znajdzie się najbliżej Ziemi, dzięki czemu będzie wydawał się znacznie większy i jaśniejszy.

Jak informuje portal National-geographic.pl, pełnia Księżyca w kwietniu 2021 nosi nazwę "Pełnia Różowego Księżyca". Nadali ją Indianie z północy z uwagi na kwitnące w tym czasie różowe, dzikie kwiaty. W innych kulturach pełnia ta nazywana jest: "Pełnią Kiełkującej Trawy", "Pełną Jajeczną" oraz "Pełnią Rybną".

Pełnie Księżyca w kwietniu będzie czwartą pełnią w tym roku.

Pełnia Księżyca w kwietniu 2021: jak i gdzie obserwować pełnię Księżyca? 

Żeby pełnia Księżyca 27 kwietnia 2021 była dobrze widoczna, warto wybrać się za miasto tak, by być z daleka od sztucznych świateł. Ponadto do jej obserwacji nie będziemy potrzebować żadnego specjalistycznego sprzętu. Zjawisko można obserwować gołym okiem, jednak pasjonaci astronomii i obserwowania nieba mogą oczywiście wykorzystać do tego teleskop. Dobrze sprawdzą się także tradycyjne lornetki.

Przed rozpoczęciem obserwacji warto sprawdzić  prognozę pogody na kwiecień 2021 i upewnić się, że tego wieczoru nie zaskoczy nas zachmurzone niebo i opady.

Pełnia Księżyca to jedna z jego faz, podczas której Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, tzn. kiedy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Podczas pełni półkula Księżyca skierowana w stronę Ziemi osiąga maksimum oświetlenia, które obejmuje ją prawie w całości, a tarcza Księżyca jest widoczna w przybliżeniu jako koło. Zazwyczaj w jednym miesiącu kalendarzowym występuje jedna pełnia. 

Zagłosuj

Interesujesz się astronomią?

Liczba głosów:

RadioZET.pl