Zamknij

Świąteczna iluminacja w Warszawie 2018 - kiedy pojawią się lampki na ulicach?

Redakcja
07.12.2018 09:12
Świąteczna iluminacja w Warszawie 2018 - kiedy pojawią się lampki na ulicach?
fot. Youtube/Jacek Drofiak

Kiedy świąteczna iluminacja w Warszawie 2018? Data pojawienia się lampek na ulicach stolicy jest już znana. Tradycyjnie rozbłysną one na początku grudnia. Gdzie będzie można je oglądać i jak będzie wyglądać instalacja? Sprawdzamy, co wiadomo o tegorocznej świątecznej iluminacji w Warszawie.

Kiedy świąteczna iluminacja w Warszawie 2018? Gdzie będzie można ją oglądać? Jak będzie wyglądać? Odpowiadamy na często pojawiające się pytania i przedstawiamy najważniejsze informacje.

» Grudzień 2018: dni wolne - kiedy wypadają dni wolne od pracy i szkoły? «

Świąteczna iluminacja - Warszawa 2018. Kiedy pojawią się lampki na ulicach?

Dobra wiadomość dla wszystkich osób, które od dawna zastanawiają się, kiedy świąteczna iluminacja rozbłyśnie w Warszawie 2018. Data pojawienia się lampek na ulicach stolicy jest już znana. Świąteczna iluminacja wystartuje w sobotę, 8 grudnia. Co roku na placu Zamkowym gromadzi się tysiące Warszawiaków i turystów, aby zobaczyć, jak po raz pierwszy zapala się ogromna choinka, a następnie udać się na spacer Traktem Królewskim, który tradycyjnie jest główną osią zimowej iluminacji. Prawdopodobnie jak co roku będzie można podziwiać ją do pierwszych dni lutego.

Nie podano jeszcze informacji na temat tego, o której godzinie inauguracja zimowej iluminacji 2018. W tamtym roku lampki zaświeciły się o 16:00. Bardzo możliwe, że w tym roku godzina nie ulegnie zmianie. Jeśli tylko pojawi się więcej informacji, zamieścimy je w tym artykule. Będziemy go aktualizować na bieżąco.

Gdzie oglądać świąteczną iluminację w Warszawie 2018?

Wiadomo już, na jakich ulicach rozbłyśnie świąteczna iluminacja w Warszawie 2018. Główną osią zimowej iluminacji będzie Trakt Królewski – od placu Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie do Belwederu. Iluminacją zostaną też rozświetlone Stare Miasto, Al. Jerozolimskie (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona, wraz z mostem Poniatowskiego), al. Solidarności (od pl. Bankowego do pl. Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim), plac Bankowy, ul. Marszałkowska (od ul. Królewskiej do pl. Konstytucji, wraz z placem), ul. Świętokrzyska (od ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej), ul. Mokotowska i ul. Targowa.

Świąteczne iluminacje 2018 mogą pojawić się też w nowych miejscach - na ul. Miodowej, pl. Krasińskich, skrzyżowaniu ulic Fieldorfa z Bora Komorowskiego i Umińskiego oraz Bora Komorowskiego i Abrahama. 

Warszawska iluminacja zimowa jest największą w Polsce i jedną z najbardziej okazałych w Europie. Gdyby instalacja miała postać jednego pojedynczego świetlnego łańcucha, to liczyłby on 680 km. Świąteczne dekoracje składają się z blisko 4,5 mln energooszczędnych diod eko-LED i prawie 1300 elementów dekoracyjnych – iluminacji latarniowych, przewieszek, girland, kurtyn świetlnych, sopli i dekoracji wolno stojących. 

RadioZET.pl/um.warszawa.pl/JW