Zamknij

Święcenie samochodów: kiedy odbędzie się w 2019 roku? Po co święcimy pojazdy?

Paweł Żurek
17.07.2019 11:11
Święcenie samochodów: kiedy odbędzie się w 2019 roku? Po co święcimy pojazdy?
fot. Wojtek Laski/East News

Święcenie samochodów już niebawem odbędzie się w wielu parafiach w całej Polsce. Nie jest to jednak, jak można pomyśleć, "ochrona" przed mandatem, czy wypadkiem w wypadku złamania przepisów ruchu drogowego. Przyczyna święcenia samochodów jest bowiem zupełnie inna. Sprawdzamy, kiedy dokładnie wypada uroczystość święcenia pojazdów w 2019 roku, a także po co odbywa się błogosławienie aut. 

Już niebawem w wielu kościołach w całej Polsce odbędzie się święcenie samochodów. U nas dowiecie się :

  • Kiedy dokładnie wypada uroczystość święcenia samochodów w 2019 roku?
  • Kiedy święcimy samochody?
  • Po co się święci pojazdy

>> Rewolucja we FlixBusie. Bilety będzie można bezpośrednio kupić u kierowcy

Święcenie samochodów 2019: kiedy jest?

Święcenie samochodów w 2019 odbywa się 21 lipca. To ostatnia niedziela przed wspomnieniem św. Krzysztofa, który jest patronem podróżujących. To wspomnienie w Kościele Katolickim jest obchodzone 25 lipca. Tego dnia w 2019 roku jest obchodzony także Dzień Bezpiecznego Kierowcy. 

Św. Krzysztof pochodził z Azji Mniejszej i tam poniósł śmierć męczeńską w połowie III wieku. Jego greckie imię Christóforos znaczy „noszący Chrystusa”. Legenda o św. Krzysztofie mówi o tym, że patron kierowców przeniósł przez Jordan dziecko, którym był Jezus Chrystus.

>> Niedziela Palmowa 2019 - kiedy jest i jakie zwyczaje wiążą się z tym świętem?

Kiedy się święci samochody?

Święcenie samochodów w 2019 roku, jak już wspomnieliśmy, odbywa się 21 lipca. Obrzędu dokonują księża po niedzielnych mszach świętych. Należy jednak sprawdzić o której godziny odbywają się nabożeństwa. W niektórych parafiach samochody święci się jedynie w trakcie jednej, południowej Mszy Świętej.

>> Zmowa cenowa producentów samochodów. Na Polaków czeka odszkodowanie

Po co święcimy samochody?

Z pewnością niektórzy kierowcy zastanawiają się po co święcić samochody. Jak tłumaczą księża, używanie pojazdu wiąże się z niebezpieczeństwem. Chrześcijanie od pierwszych wieków błogosławili przedmioty, by przywoływać opieki Bożej, a  wszystkie rzeczy, których używamy, służyły nam do czynienia dobra.

Święcenie pojazdów nie ma jednak na celu uchronienia kierowców przed mandatem. Błogosławieństwo, które otrzymujemy na samochód, nie może być usprawiedliwieniem dla łamania przepisów drogowych. Święcenia pojazdów nie można też traktować jako gwarancji, że nic nam się nie stanie - zwłaszcza jeśli będziemy jeździć wbrew regułom ruchu.

>> Policja kupiła nowe samochody. Znamy kolory nieoznakowanych radiowozów

RadioZET.pl/kurierlubelski.pl/fronda.pl/PZ