Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Święconka - co włożyć do koszyczka wielkanocnego i co symbolizuje święconka?

19.04.2019 12:00

Co powinno być w święconce? Takie pytanie rokrocznie na kilka dni przed Wielką Sobotą zadaje sobie wiele osób. To właśnie wtedy przygotowujemy koszyczki wielkanocne, które następnie zanosimy do kościoła, by ksiądz poświęcił znajdujące się w nim pokarmy. Sprawdzamy, co symbolizuje święconka i co włożyć do koszyczka wielkanocnego.

Święconka - co włożyć do koszyczka wielkanocnego i co symbolizuje święconka? fot. PIXABAY

Święconka - SYMBOLIKA: co symbolizuje koszyk wielkanocny? Co powinno być w święconce? Jakie pokarmy powinny się w niej znaleźć? Co oznacza każde z nich? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, sprawdzamy, co włożyć do koszyczka wielkanocnego i co symbolizuje święconka.

Wielka Sobota 2019 - SKLEPY: godziny otwarcia sklepów 20.04 [BIEDRONKA, TESCO, LIDL]

Koszyczek wielkanocny - co włożyć do święconki?

Rokrocznie na przełomie marca i kwietnia wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, co włożyć do koszyczka wielkanocnego. W końcu już w Wielką Sobotę przygotowywać będziemy święconki, które następnie zaniesiemy do kościoła, by ksiądz poświęcił znajdujące się w nich pokarmy. Co powinno być w święconce

Wielkanoc 2019 - kiedy wypadają święta wielkanocne i kiedy jest wolne?

Wątpliwości budzą przede wszystkim te pokarmy, które są nieobowiązkowe, a jednak wiele osób również dodaje je do święconki. Najważniejsze pokarmy w koszyczku wielkanocnym to jajka, wędlina lub kiełbasa, chleb i sól. Często dodajemy także pieprz, chrzan i cukrowego baranka. Do koszyczka wielkanocnego wkładamy również ciasto. Najczęściej są to babka wielkanocna, mazurek lub pascha. Taka święconka najczęściej przyozdabiana jest białą serwetką i bukszpanem. Mniej popularne jest wkładanie do koszyczka wielkanocnego np. wody, sera żółtego lub masła. 

Stół wielkanocny - co powinno się znaleźć na świątecznym stole? [POTRAWY]

Jajka faszerowane wielkanocne: pieczarkami, szynką, serem, łososiem, tuńczykiem, awokado [PRZEPISY]

Święconka - SYMBOLIKA: co oznaczają pokarmy w koszyczku wielkanocnym?

Pokarmy, które wkładamy do święconki, są symboliczne. Przykładowo jajka zapewniają płodność i są symbolem nowego życia. W koszyczku nie powinno zabraknąć także baranka z chorągiewką. Kiedyś był on formowany z masła, z ciasta lub z marcepanu, a obecnie najbardziej popularny jest cukrowy lub czekoladowy. Ma on symbolizować zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i zwycięstwo nad śmiercią.

Kartki wielkanocne - SZABLONY kartek z życzenia na Wielkanoc [DO POBRANIA]

Sól w święconce miała chronić przed zepsuciem. Wiele osób obok niej kładzie w koszyczku wielkanocnym także pieprz i chrzan. Pieprz nawiązuje do gorzkich ziół, które kiedyś Żydzi dodawali do charosetu. Chrzan natomiast symbolizuje siłę i ma przynieść nam dobre zdrowie. Ciasto, które wkładamy do święconki od niedawna, to znak umiejętności oraz doskonałości. Zgodnie z tradycją w koszyczku wielkanocnym powinien być domowy wypiek.

Msza w Wielką Sobotę - czy jest obowiązkowa, ile trwa i czy zastępuje niedzielną?

Wędlina lub kiełbasa w koszyczku wielkanocnym symbolizuje dostatek i ma zapewniać zdrowie i płodność. Z kolei chleb jest najważniejszym symbolem, przedstawiającym ciało Jezusa Chrystusa. Pokarm ten ma gwarantować pomyślność i dobrobyt. Mniej popularny jest np. ser w koszyczku wielkanocnym - może on oznaczać przymierze między człowiekiem a zwierzętami. 

Post ścisły - kiedy w 2019, co można jeść, kogo obowiązuje i od ilu lat się pości?

RadioZET.pl/JW

Oceń