Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Święto Dziękczynienia 2019 - kiedy wypada i jak obchodzi się ten dzień? [DATA, POTRAWY]

21.11.2019 12:40

Jak obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych Święto Dziękczynienia i kiedy wypada w 2019 roku? Poniżej zebraliśmy szczegóły dotyczące jednego z najbardziej znanych i rozpoznawanych amerykańskich świąt, czyli o Święcie Dziękczynienia 2019: data, potrawy, zwyczaje, historia i inne.

Święto Dziękczynienia 2019 - kiedy wypada i jak obchodzi się ten dzień? [DATA, POTRAWY] fot. Shutterstock

Święto Dziękczynienia 2019 - kiedy wypada i jak obchodzi się ten dzień? Data, potrawy, historia święta i zwyczaje - sprawdzamy ciekawostki i szczegóły związane z dniem, który uznawany jest za jedno z najbardziej amerykańskich świąt.

Black Friday 2019 - LISTA SKLEPÓW, promocje i kody rabatowe na Czarny Piątek w Polsce

Święto Dziękczynienia 2019 - kiedy wypada? [DATA, HISTORIA]

Dzień Dziękczynienia lub inaczej właśnie Święto Dziękczynienia 2019 (z ang. Thanksgiving Day) to święto obchodzone głównie w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie jako pamiątka pierwszych dożynek mieszkańców kolonii Plymouth w 1621 roku.

W USA Święto Dziękczynienia wypada zawsze w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie - w drugi poniedziałek października. W 2019 roku są to odpowiednio:

  • w Stanach Zjednoczonych - czwartek, 28 listopada
  • w Kanadzie - poniedziałek, 14 października

Nie ma zgodności co do daty i miejsca pierwszych obchodów Dnia Dziękczynienia, niemniej pierwsze poświadczone odbyły się 8 września 1565 w miejscu, które dziś nosi nazwę St. Augustine na Florydzie. Wbrew dowodom naukowym tradycyjnie uważa się, że pierwszy Dzień Dziękczynienia był obchodzony w kolonii Plymouth w 1621 roku.

Halloween 2019: kiedy wypada w Polsce i na świecie i jaka jest historia? [DATA]

Jak obchodzi się Święto Dziękczynienia? [POTRAWY, ZWYCZAJE]

Święto Dziękczynienia obchodzone jest na cześć pierwszych zbiorów, jakich w XVII wieku dokonali osadnicy, którzy przybyli na kontynent amerykański. W tym dniu Amerykanie gromadzą się z rodziną i przyjaciółmi i wspólnie spotykają się na uroczystym obiedzie.

Najpopularniejsze potrawy na Święto Dziękczynienia to m.in. pieczony indyk z nadzieniem, sos żurawinowy, makaron z serem, zielona fasolka, brukselka, ciasto z dyni, puree ze słodkich ziemniaków z sosem gravy. 

Co ciekawe, tuż po Dniu Dziękczynienia wypada tzw. Czarny Piątek. Ponieważ data amerykańskiego święta jest ruchoma, również dzień wielkich wyprzedaży co roku przypada na inny termin. W 2019 roku będzie to ostatni piątek listopada, czyli 29 listopada. Black Friday jest coraz popularniejszy również w Polsce, gdzie często w sklepach promocje nie trwają tylko przez ten jeden dzień, a są wydłużane na cały weekend lub nawet tydzień.

Black Friday 2019 - POLSKA: kiedy jest Czarny Piątek i w których sklepach?

RadioZET.pl/polskieradio.pl/KP

Oceń