Zamknij

Święto Dziękczynienia 2020 - kiedy wypada i jak obchodzi się ten dzień? [DATA, POTRAWY]

26.11.2020 16:49
Święto Dziękczynienia 2020 - kiedy wypada i jak obchodzi się ten dzień? [DATA, POTRAWY]
fot. Shutterstock

Jak obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych Święto Dziękczynienia i kiedy wypada w 2020 roku? Poniżej zebraliśmy szczegóły dotyczące jednego z najbardziej znanych i rozpoznawanych amerykańskich świąt, czyli o Święcie Dziękczynienia 2020: data, potrawy, zwyczaje, historia i inne.

Święto Dziękczynienia 2020 - kiedy wypada i jak obchodzi się ten dzień? Data, potrawy, historia święta i zwyczaje - sprawdzamy ciekawostki i szczegóły związane z dniem, który uznawany jest za jedno z najbardziej amerykańskich świąt.

Black Friday 2020 - PROMOCJE, sklepy, kody rabatowe, oferty i zniżki [LISTA SKLEPÓW]

Święto Dziękczynienia 2020 - kiedy wypada? [DATA, HISTORIA]

Dzień Dziękczynienia lub inaczej właśnie Święto Dziękczynienia 2020 (z ang. Thanksgiving Day) to święto obchodzone głównie w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie jako pamiątka pierwszych dożynek mieszkańców kolonii Plymouth w 1621 roku.

W USA Święto Dziękczynienia wypada zawsze w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie - w drugi poniedziałek października. W 2020 roku są to odpowiednio:

  • w Stanach Zjednoczonych - czwartek, 26 listopada
  • w Kanadzie - poniedziałek, 12 października

Nie ma zgodności co do daty i miejsca pierwszych obchodów Dnia Dziękczynienia, niemniej pierwsze poświadczone odbyły się 8 września 1565 w miejscu, które dziś nosi nazwę St. Augustine na Florydzie. Wbrew dowodom naukowym tradycyjnie uważa się, że pierwszy Dzień Dziękczynienia był obchodzony w kolonii Plymouth w 1621 roku.

Black Friday 2020 - gdzie największe promocje i w których sklepach najtaniej?

Jak obchodzi się Święto Dziękczynienia? [POTRAWY, ZWYCZAJE]

Święto Dziękczynienia obchodzone jest na cześć pierwszych zbiorów, jakich w XVII wieku dokonali osadnicy, którzy przybyli na kontynent amerykański. W tym dniu Amerykanie gromadzą się z rodziną i przyjaciółmi i wspólnie spotykają się na uroczystym obiedzie.

Najpopularniejsze potrawy na Święto Dziękczynienia to m.in. pieczony indyk z nadzieniem, sos żurawinowy, makaron z serem, zielona fasolka, brukselka, ciasto z dyni, puree ze słodkich ziemniaków z sosem gravy. 

Co ciekawe, tuż po Dniu Dziękczynienia wypada tzw. Czarny Piątek. Ponieważ data amerykańskiego święta jest ruchoma, również dzień wielkich wyprzedaży co roku przypada na inny termin. W 2020 roku będzie to ostatni piątek listopada, czyli 27 listopada. Black Friday jest coraz popularniejszy również w Polsce, gdzie często w sklepach promocje nie trwają tylko przez ten jeden dzień, a są wydłużane na cały weekend lub nawet tydzień.

Black Friday 2020 - kiedy jest Czarny Piątek w Polsce? [DATA, TERMIN]

RadioZET.pl/polskieradio.pl