Zamknij

Święto Konstytucji 3 Maja 2021 - co to za święto i jak je obchodzimy w Polsce?

30.04.2021 15:10
Święto Konstytucji 3 Maja 2021 - co to za święto i jak je obchodzimy w Polsce?
fot. SHUTTERSTOCK

Święto Konstytucji 3 Maja 2021 - jak sama jego nazwa wskazuje - przypadnie na początku miesiąca. To polskie święto państwowe, które rokrocznie wypada w tym samym terminie, czyli w rocznicę uchwalenia Konstytucji. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy Święto Konstytucji 3 Maja, co to za święto i jak się je obchodzi, można znaleźć poniżej.

Święto Konstytucji 3 Maja 2021 - kiedy i w jaki dzień wypada w 2021 roku? Co to za święto i kiedy powstało? Jaka jest jego geneza? Jak się je obchodzi w Polsce? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o Święcie Konstytucji 3 Maja.

Święto Konstytucji 3 Maja 2021 - kiedy jest i co to za święto?

Data Święta Konstytucji 3 Maja jest stała, dlatego święto to rokrocznie przypada w tym samym terminie, czyli - jak sama nazwa wskazuje - 3 maja. W 2021 Święto Konstytucji wypadnie w poniedziałek. Jest to dzień ustawowo wolny. Oznacza to, że w tym terminie zamknięte będą wszystkie urzędy, placówki pocztowe, większe supermarkety, galerie handlowe itd.

Majówka 2021 - kiedy wypada wolne w długi weekend majowy i kiedy wziąć urlop? [DATA, DNI WOLNE]

Data 3 maja nie jest tu bez znaczenia. To właśnie w tym terminie 1791 roku uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni.

Warto także wspomnieć, że Święto Konstytucji 3 Maja w Polsce obchodzone jest od 1919 roku, jednak w okresie PRL-u zostało zniesione i następnie, w 1990 roku, przywrócone.  

3 maja - Święto Konstytucji: jak obchodzone jest święto w Polsce?

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w okresie zaborów Polski oczywiście były zakazane. Osoby, które publicznie obchodziły to święto, były surowo karane przez policję.

Obecnie Uchwalenie Konstytucji 3 maja zazwyczaj świętowane jest poprzez różnego typu parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne. Z okazji święta organizowane są liczne pochody trzeciomajowe w różnych miastach w Polsce. Odbywają się także oficjalne uroczystości, gównie o charakterze wojskowym.

RadioZET.pl