Zamknij

Święto Konstytucji 3 Maja - kiedy i jak obchodzimy święto narodowe? [03.05.2019]

Karolina Piotrowska
30.04.2019 10:52
Święto Konstytucji 3 Maja - kiedy i jak obchodzimy święto narodowe? [03.05.2019]
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER / EAST NEWS

Jak obchodzimy Święto Konstytucji 3 maja i jakie wydarzenie ono upamiętnia? Tego dnia w Polsce odbywają się przede wszystkim uroczyste obchody, w których biorą udział najwyżsi przedstawiciele władzy państwowej. Sprawdzamy informacje na temat ważnego święta państwowego oraz w jaki sposób obchodzone jest Święto 3 maja.

Święto 3 Maja 2019 - kiedy i jak obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja i co ono oznacza? Czy jest to dzień wolny od pracy? Sprawdzamy wszystkie najważniejsze informacje na temat Święta Narodowego 3 Maja.

» Pogoda na majówkę 2019: Mazury, Zakopane, Warszawa, morze - gdzie będzie najcieplej?

Święto Konstytucji 3 Maja - jak obchodzimy i kiedy wypada?

Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto państwowe obchodzone 3 maja. W 2019 roku wypada ono w piątek. Święto Konstytucji 3 Maja w Polsce obchodzone jest od 1919 roku, jednak w okresie PRL-u zostało zniesione i następnie, w 1990 roku, przywrócone. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791.

Defilada 3 maja 2019 - WARSZAWA: program, trasa, godzina, miejsce

3 maja jest to także dzień wolny od pracy. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zazwyczaj świętowane jest poprzez różnego typu parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne. Z okazji święta organizowane są liczne pochody trzeciomajowe w różnych miastach w Polsce. Odbywają się także oficjalne uroczystości, gównie o charakterze wojskowym.

» Majówka 2019 - kiedy wypada długi weekend majowy i jak wziąć urlop? [KALENDARZ]

3 maja - jakie wydarzenie upamiętnia Święto Konstytucji 3 Maja?

Święto Konstytucji 3 Maja obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Ustawa ta regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

3 maja 2019 - SKLEPY: co będzie otwarte w Święto Konstytucji 3 Maja?

Na początku maja wypada także inne święto, które podobnie jak Święto Konstytucji 3 maja jest dniem wolnym. 1 maja świętujemy także Święto Pracy, inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Ponieważ 3 maja, czyli Święto Konstytucji 3 Maja wypada w piątek, a Święto Pracy w środę, wiele osób prawdopodobnie skorzysta z okazji i weźmie w pracy dodatkowy 1 dzień wolnego, aby przedłużyć sobie weekend majowy.

» 1 maja 2019 - wolne od pracy i szkoły w Święto Pracy czy nie?

» 2 maja 2019 - wolne od pracy i szkoły w Dzień Flagi czy nie?

RadioZET.pl/KP