Zamknij

Święto Pracy 2020 - 1 maja: co to za święto i jak się je obchodzi w Polsce?

Jolanta Waligóra
30.04.2020 14:34
Święto Pracy 2020 - 1 maja: co to za święto i jak je obchodzimy w Polsce?
fot. PIXABAY

1 maja 2020 roku tradycyjnie przypadnie Święto Pracy, inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Choć święto to obchodzone jest w Polsce od 1890 roku, to jednak nadal nie wszyscy wiedzą, skąd się wzięło i w jakich okolicznościach powstało. Szczegółowe informacje na temat tego, co to za święto 1 maja 2020 i jak je obchodzimy w Polsce, można znaleźć poniżej.

1 maja 2020 - Święto Pracy: kiedy jest i co to za święto? Jak i dlaczego jest obchodzone w Polsce? Kiedy powstało i skąd się wzięło? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o Święcie Pracy 2020, które wypada 1 maja.

1 maja 2020 - Święto Pracy: kiedy jest i co to za święto?

Data Święta Pracy jest stała, dlatego święto to rokrocznie przypada w tym samym terminie, czyli 1 maja. W 2020 Święto Pracy wypadnie w piątek. Jest to dzień ustawowo wolny. Oznacza to, że w tym terminie zamknięte będą wszystkie szkoły, urzędy, placówki pocztowe, większe supermarkety, galerie handlowe itd.

1 maja 2020 - wolne od pracy i szkoły w piątek w Święto Pracy czy też nie?

Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, które obchodzone jest rokrocznie 1 maja, począwszy od 1890 roku. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Wprowadzone zostało przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago.

W 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester postanowił zmodernizować swój zakład. W tym celu zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił nowe osoby. Od 1 maja przez kilka kolejnych dni trwały protesty byłych pracowników. W chwili przemówienia jednego z uczestników strajku policja zaatakowała protestujących, mimo że byli oni nastawieni pokojowo. To właśnie wtedy doszło do masakry, która przeszła do historii jako Haymarket Riot 1886. Demonstracja została nazwana "Kampanią na rzecz 8-godzinnego dnia pracy". Kilka lat po tych wydarzeniach ustalono, że 1 maja będzie dniem upamiętniającym strajk, który miał miejsce w Chicago. 

1 maja 2020 - SKLEPY: otwarte czy zamknięte w Święto Pracy 1.05 i gdzie zrobimy zakupy?

Święto Pracy - jak się obchodzi święto 1 maja w Polsce?

Pierwsze obchody Święta Pracy w Polsce miały miejsce w 1890 roku i niejednokrotnie odbywały się wbrew woli zaborców. W 1950 roku, rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego. W ten sposób 1 maja stał się dniem wolnym od pracy. W czasach PRL-u w tym terminie organizowano liczne pochody z obowiązkowymi "szturmówkami". W latach 80. demonstracje pierwszomajowe organizowała podziemna Solidarność (w opozycji do oficjalnych obchodów).

Majówka 2020 - kiedy wypada wolne w długi weekend majowy i kiedy wziąć urlop? 

Obecnie w wielu miastach w Polsce odbywają się marsze, pochody oraz uroczystości związane ze Świętem 1 Maja. Dla wielu osób to także doskonała okazja do zwrócenia uwagi na problematykę braku pracy, niskiej płacy czy nierówności na rynku pracy.

RadioZET.pl/JW