Zamknij

Święto Trzech Króli 2021 - czy trzeba iść do kościoła? [6 stycznia]

05.01.2021 20:31
Święto Trzech Króli 2021 - czy trzeba iść do kościoła? [6 stycznia]
fot. SHUTTERSTOCK

6 stycznia to dzień, w którym obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego potocznie zwanego Świętem Trzech Króli. Czy w tym dniu Msza Święta jest obowiązkowa? Odpowiedź na to pytanie oraz informacje na temat Trzech Króli znajdziecie w tym artykule.  

6 stycznia, Trzech Króli. Czy trzeba iść do kościoła w Trzech Króli? Czy Msza Święta w Trzech Króli jest obowiązkowa?  

Trzech Króli - czy trzeba iść do kościoła? [6 stycznia]  

6 stycznia to dzień, kiedy chrześcijanie obchodzą Uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną bardziej jako Święto Trzech Króli. Jest to czas rozważania Tajemnicy Wcielenia oraz Boskości Chrystusa. Pierwotnie święto to upamiętniało pokłon Mędrców, chrzest Jezusa Chrystusa i cud w Kanie Galilejskiej, czyli objawienia się Boga całemu światu. Czy oznacza to więc, że w Święto Trzech Króli trzeba iść do kościoła?  

Kościół jasno wskazuje, że Uroczystość Objawienia Pańskiego jest świętem nakazanym, co oznacza, że tego dnia wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy Świętej. Zaniedbanie tego obowiązku skutkuje popełnieniem grzechu ciężkiego. Dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą być tego dnia w kościele, możliwe jest inne rozwiązanie. Zgodnie z przepisami kościoła wierni mogą spełnić swój obowiązek dzień wcześniej, czyli uczestniczyć we Mszy 5 stycznia

Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1248 § 1).

Trzech Króli - co piszemy na drzwiach w święto Trzech Króli i co oznacza ten skrót?

Przypominamy, że w Polsce 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy i szkoły. 

Jak wygląda msza z okazji Święta Trzech Króli? 

Msza Św. z okazji Święta Trzech Króli jest wyjątkowa, ponieważ tego dnia w kościele święci się kadzidła oraz kredę. Wierni po powrocie do domu poświęconą wcześniej kredą oznaczają drzwi na znak, że w ich domu przyjęto Wcielonego Syna Bożego. Piszemy wówczas na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi – po łacinie: Christus mansionem benedicat. Zwykle do skrótu dodajemy aktualny rok. 

Co to jest mirra i jak wygląda? [WŁAŚCIWOŚCI, ZASTOSOWANIA]

RadioZET.pl