Zamknij

Święto Trzech Króli 2021 - kiedy jest i jak obchodzimy Objawienie Pańskie? [DATA]

05.01.2021 13:34
Święto Trzech Króli 2021 - kiedy jest i jak obchodzimy Objawienie Pańskie? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Święto Trzech Króli, inaczej nazywane Objawieniem Pańskim, przypada zawsze na początek stycznia. Dzień ten upamiętnia objawienie się Boga człowiekowi oraz trzech Mędrców, którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi i złożyć dary. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy Trzech Króli 2021 i co to za święto, można znaleźć poniżej.

Trzech Króli - co to za święto? Jak i kiedy się je obchodzi w 2021 roku? Jaka jest jego historia? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o Święcie Trzech Króli.

Trzech Króli - co to za święto i jak obchodzimy Objawienie Pańskie?

Trzech Króli, inaczej Objawienie Pańskie, ma na celu uczczenie objawienia się Boga człowiekowi. Symbolami święta są: historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której trzech Mędrców przybyło do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi, Chrzest Chrystusa w Jordanie oraz Cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej. 

Co to jest mirra i jak wygląda? [WŁAŚCIWOŚCI, ZASTOSOWANIA]

Zwyczajowo w Trzech Króli święci się złoto, kadzidło i kredę. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi. Kredą z kolei w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisze się litery: C+M+B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego wyrażenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi).

Trzech Króli - co piszemy na drzwiach w święto Trzech Króli i co oznacza ten skrót?

W święto Trzech Króli organizuje się także liczne wydarzenia. W wielu miastach w całej Polsce organizowany jest tzw. Orszak Trzech Króli, czyli uliczne jasełka.

Kiedy jest Święto Trzech Króli 2021? [DATA]

Data Trzech Króli jest stała i zawsze przypada w tym samym terminie. Mimo to rokrocznie pojawia się wiele pytań dotyczących tego, kiedy jest Trzech Króli. W 2021 roku Objawienie Pańskie przypada dokładnie 6 stycznia. Tym razem będzie to środa.

Święto Trzech Króli jest dniem ustawowo wolnym. Oznacza to, że tego dnia zamknięte będą urzędy, sklepy, punkty usługowo-handlowe itd. Warto także wspomnieć, że Objawienie Pańskie jest świętem nakazanym. Oznacza to, że uczestnictwo tego dnia we mszy świętej jest obowiązkowe.

RadioZET.pl