Zamknij

Święto Wojska Polskiego 2020 - co to za święto, kiedy jest i jak je obchodzimy? [15 SIERPNIA]

14.08.2020 15:02
Święto Wojska Polskiego 2020 - co to za święto, kiedy jest i jak je obchodzimy? [15 SIERPNIA]
fot. Grzegorz GALAZKA/East News

Święto Wojska Polskiego 2020 tradycyjnie przypadnie w połowie sierpnia. Rokrocznie obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Z jego okazji w Polsce odbywają się różnorakie uroczystości. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy Święto Wojska Polskiego i co to za święto oraz jak się je obchodzi, można znaleźć poniżej.

Święto Wojska Polskiego 2020 - co to za święto i jakie wydarzenie upamiętnia? Kiedy dokładnie wypada? Jak wyglądają jego obchody w Polsce? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegóły i sprawdzamy najważniejsze informacje na temat Święta Wojska Polskiego.

Defilada wojskowa 15 sierpnia 2020 odwołana - dlaczego się nie odbędzie?

Kiedy Święto Wojska Polskiego 2020? [DATA]

Data Święta Wojska Polskiego jest stała i co roku przypada na ten sam termin. Mimo tego zawsze na przełomie lipca i sierpnia wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat tego, kiedy Święto Wojska Polskiego. W 2020 roku, jak i w poprzednich latach, święto to przypada dokładnie 15 sierpnia. Tym razem będzie to sobota.

Co więcej, 15 sierpnia wypada także święto kościelne, tj. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Boskiej Zielnej. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że tego dnia zamknięte będą supermarkety, większość sklepów, punkty handlowo-usługowe, urzędy itd.

15 sierpnia 2019 - ŚWIĘTO: jakie uroczystości wypadają i jak je obchodzimy 15.08?

Święto Wojska Polskiego - co to za święto i jak się je obchodzi?

Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która stoczona została w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Święto obowiązuje od 1992 roku.

Obchody Święta Wojska Polskiego są bardzo uroczyste. Rokrocznie 15 sierpnia w kościołach polowych w naszym kraju odbywają się specjalne Msze Święte w intencji poległych. Z kolei przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest honorowa zmiana warty, w której biorą udział najwyższe władze państwowe. 

Dzień wolny za 15 sierpnia 2020 - czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny?

W 2007 roku odbyła się defilada - pierwszy raz w historii powojennej Polski - nawiązująca do tradycji II Rzeczypospolitej. Wówczas wzięło w niej udział około tysiąca żołnierzy oraz stu pojazdów. Nad trasą natomiast, która wiodła przez Aleje Ujazdowskie w Warszawie, przelatywały samoloty oraz śmigłowce. Tradycja organizowania defilad 15 sierpnia przetrwała do dziś. W 2019 roku po raz pierwszy w historii wydarzenie odbyło się w Katowicach. Podczas patriotycznego pikniku można było porozmawiać z żołnierzami oraz zapoznać się ze sprzętem, jakim dysponuje Wojsko Polskie.  

RadioZET.pl