Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Święty Walenty - kim był i dlaczego został patronem zakochanych? [ŻYCIORYS]

14.02.2019 10:06

Kim był Święty Walenty? Biskup i męczennik chrześcijański jest patronem zakochanych oraz - o czym nie wszyscy wiedzą - ludzi cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe. Choć większość z nas przynajmniej raz słyszała o Świętym Walentym, to o jego życiorysie niewiele wiadomo. Szczegółowe informacje o Świętym Walentym i legendy, które o nim krążą, zamieszczamy poniżej.

Święty Walenty - kim był i dlaczego został patronem zakochanych? [ŻYCIORYS] fot. PIXABAY

Święty Walenty - kim był Walenty z Terni? Czyim jest patronem i dlaczego został patronem zakochanych? Odpowiadamy na pojawiające się pytania, sprawdzamy, jakie legendy krążą o Świętym Walentym i przedstawiamy informacje o jego życiorysie.

» Walentynki - ciekawostki: co warto wiedzieć o święcie zakochanych 14.02? «

Święty Walenty - dlaczego został patronem zakochanych? 

Informacji na temat tego, kim był Święty Walenty już na kilka dni przed Świętem Zakochanych, szuka wiele osób. Choć zdecydowana większość z nas przynajmniej raz słyszała o Świętym Walentym, to o jego życiorysie niewiele wiadomo. 

» Walentynki 2019 - promocje, kody rabatowe, oferty, zniżki, restauracje «

Jedna z legend o Świętym Walentym mówi, że żył on w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego, który to zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat zawierać związki małżeńskie. Cesarz był przekonany, że najlepszymi żołnierzami są legioniści, którzy nie mają rodzin. Po wejściu nowych przepisów w życie, Święty Walenty sprzeciwił im się i potajemnie udzielał ślubów zakochanym. Cesarz wkrótce jednak poznał sekret Walentego i wtrącił go do więzienia. Legenda mówi, że poznał w nim niewidomą córkę swojego strażnika, w której się zakochał. Jego narzeczona pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, postanowił zabić Świętego Walentego. Ten jednak tuż przed śmiercią napisał list do swojej ukochanej, który podpisał "Od Twojego Walentego". Według legendy egzekucja odbyła się 14 lutego.

W ten sposób Święty Walenty został patronem zakochanych, których święto rokrocznie przypada 14 lutego.

» Życzenia walentynkowe - dla chłopaka, dla dziewczyny: śmieszne wierszyki na Walentynki «

Kim był Święty Walenty? [ŻYCIORYS]

Druga legenda o Świętym Walentym mówi o tym, że miał on dar uzdrawiania ludzi. Kiedy dowiedział się o tym rzymski filozof Kraton, poprosił Walentego, by ten uzdrowił jego syna, który był chory na padaczkę. Ten zgodził się pod warunkiem, że jego rodzina nawróci się na chrześcijaństwo. Tak też się stało - Walenty uzdrowił syna Kratona, a rodzina filozofa przyjęła chrzest. Nie spodobało się to jednak władzom, które uznały Walentego za osobę niebezpieczną dla państwa i skazały go na śmierć.

Ze względu na tę legendę, Święty Walenty uważany jest nie tylko za patrona zakochanych, ale także za patrona osób cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe.

» Walentynki: WIERSZYKI - śmieszne i ładne życzenia dla przyjaciółki, przyjaciela «

RadioZET.pl/JW

Oceń