Zamknij

Sylwester 2019 - wolne od pracy i szkoły 31 grudnia czy też nie?

Jolanta Waligóra
25.11.2019 13:42
Sylwester 2019 - wolne od pracy i szkoły 31 grudnia czy też nie?
fot. PIXABAY

Czy 31 grudnia 2019 jest dzień wolny? Informacji na ten temat szukają zarówno osoby pracujące, jak i uczniowie, którzy nie wiedzą czy tego dnia odbywają się zajęcia dydaktyczne w szkołach. Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, czy jest wolne w Sylwestra w 2019 roku.

31 grudnia 2019 - dzień wolny w Sylwestra od pracy i szkoły? Czy 31.12 odbywają się zajęcia dydaktyczne w szkołach? Czy tego dnia trzeba iść do pracy? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, czy jest wolne w Sylwestra w 2019 roku.

Sylwester z Polsatem 2018/19. Kto wystąpi na Stadionie Śląskim? [GWIAZDY]

Sylwester 2019 - wolne od pracy 31 grudnia czy też nie?

Informacji na temat tego, czy jest wolne w Sylwestra 2019 od pracy, szuka w sieci wiele osób. Dla wszystkich, którzy 31 grudnia liczyli na dzień wolny, nie mamy dobrych wiadomości - Sylwester 2019 nie jest dniem ustawowo wolnym. Oznacza to, że tego dnia otwarte będą zarówno urzędy, punkty usługowo-handlowe, jak i supermarkety takie jak Biedronka, Tesco, Lidl i Auchan czy galerie handlowe.

Wigilia 2019 - wolne od pracy i szkoły 24 grudnia czy też nie?

Jeśli chcemy mieć jednak wolne 31 grudnia 2019, to jedyną opcją jest zawnioskowanie o urlop. Pracodawcy zazwyczaj przychylnie patrzą na wszelkie wnioski urlopowe w okresie świątecznym.

Samo święto, jakim jest Sylwester, czyli pożegnanie starego i powitanie nowego roku narodziło się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo obchodzono je tylko w bogatszych warstwach społeczeństwa, stopniowo zwyczaj przedostawał się do życia uboższych ludzi. Na początku XX wieku pojawiły się lokalne zwyczaje przeżywania nocy sylwestrowych. Na przykład w Danii zeskakiwano z krzesła o północy, a w Hiszpanii od 1909 wraz z każdym uderzeniem zegara zjada się jedno winogrono.

Wolne w Sylwestra 2019 od szkoły?

Inaczej sytuacja z wolnym w Sylwestra 2019 przedstawia się wśród uczniów. 31 grudnia nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach, a wszystkie placówki tego dnia będą zamknięte. W tym czasie trwać będzie zimowa przerwa świąteczna.

Przypomnijmy, że zimowa przerwa świąteczna w większości szkołach rozpocznie się w poniedziałek 23 grudnia i potrwa do czwartku 2 stycznia. Warto jednak mieć na uwadze, że dyrektorzy wybranych placówek mogą zarządzić dodatkowe dni wolne w zimowej przerwie świątecznej 2019, dzięki czemu może ona potrwać o kilka dni dłużej aż do poniedziałku, 6 stycznia 2020 włącznie, kiedy to przypada dzień ustawowo wolny Święto Trzech Króli.

Grudzień 2019 - dni wolne. Kiedy wypada wolne od pracy i szkoły? [KALENDARZ]

Szczegółowych informacji o dacie rozpoczęcia i zakończenia przerwy świątecznej 2019 należy szukać na stronach internetowych szkół lub zapytać się u wychowawców. 

RadioZET.pl/JW