Zamknij

Szczepienia na Covid-19 w Polsce - od kiedy i jaka jest kolejność? [KORONAWIRUS]

28.12.2020 10:02
Szczepionka na Covid-19: kiedy w Polsce i kto będzie mógł się zaszczepić? [KORONAWIRUS]
fot. SHUTTERSTOCK

Szczepionka na Covid-19 w Polsce pojawiła się jeszcze pod koniec grudnia 2020 roku. W związku z tym wiele osób zaczęło poszukiwać w sieci informacji na temat tego, kto będzie mógł się zaszczepić w pierwszej kolejności oraz czy szczepionka będzie darmowa. Szczegóły zamieszczamy poniżej.

Kiedy szczepionka na Covid-19 w Polsce? Kto będzie mógł się zaszczepić w pierwszej kolejności? Czy szczepionka będzie obowiązkowa? Czy będzie darmowa, czy trzeba będzie za nią zapłacić? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy wszystko o szczepionce na Covid-19 w Polsce w 2021 roku.

Kiedy szczepienia na Covid-19 w Polsce? [KORONAWIRUS]

Informacje na temat tego, od kiedy szczepienia na Covid-19 w Polsce, szczególnie interesują wiele osób. Temat ten poruszany jest przede wszystkim przez mieszkańców naszego kraju, którzy planują jak najszybciej się zaszczepić. Mamy bardzo dobre wiadomości - wszystkie szczegóły są już znane.

Choć początkowo pojawiały się informacje, że szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce mają rozpocząć się w styczniu, to finalnie pierwsze osoby zostały zaszczepione jeszcze pod koniec grudnia. Pierwszą zaszczepioną osobą (27 grudnia) została pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie.

Przypomnijmy, że Polska podpisała umowy na dostawę ponad 45 milionów dawek szczepionki z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca.

Amerykanie dostaną szczepionkę już w grudniu. Lek na Covid-19 zatwierdzony

Warto w tym miejscu także wspomnieć, że na początku grudnia ogłoszono przebieg procesu szczepień na COVID-19 w Polsce. Pierwszym krokiem będzie rejestracja online - przez infolinię, u lekarza POZ na dedykowanej do tego stronie internetowej lub na IKP. Kolejny krok to zgłoszenie się do punktu szczepień (kwalifikacja przez lekarza/pielęgniarkę). Następnie odbędzie się szczepienie oraz obserwacja po szczepieniu. Ostatnim już punktem jest powtórzenie tego procesu po upływie 21 dni, bez konieczności wcześniejszej rejestracji.

Szczepienia na Covid-19: dla kogo w pierwszej kolejności? [POLSKA]

Także kolejność szczepień na Covid-19 w Polsce interesuje wiele osób. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Szczepionka będzie dostępna dla wszystkich na zasadzie dobrowolności. Pacjent za szczepienie nic nie zapłaci. Szczepienia przeciwko COVID-19 będą realizowane w: placówkach POZ, innych stacjonarnych placówkach medycznych, mobilnych zespołach szczepiących i centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Szczepionka na koronawirusa: wszystko, co trzeba wiedzieć o szczepionkach na COVID-19

RadioZET.pl/gov.pl