Zamknij

Szczepionka na COVID-19: ile będzie kosztować w Polsce? [KORONAWIRUS]

02.12.2020 20:07
Szczepionka na COVID-19: ile będzie kosztować w Polsce? [KORONAWIRUS]
fot. SHUTTERSTOCK

Szczepionka na COVID-19 to temat, który cały czas jest na tapecie mediów. Pojawia się, więc coraz więcej pytań na temat tego, ile będzie kosztować szczepionka na COVID-19 w Polsce. W tym artykule znajdziecie informacje na ten temat.  

Czy jest szczepionka na koronawirusa? Ile będzie kosztować szczepionka na COVID-19? Kiedy będzie dostępna szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2? Te i inne informacje na temat szczepionek zamieściliśmy w tym artykule. 

Ile będzie kosztować szczepionka na COVID-19? [CENA] 

Opracowanie szczepionki to bardzo długi i złożony proces. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego z dotychczasowych doświadczeń wynika, że tylko 1 na 10 eksperymentalnych szczepionek przechodzi pomyślnie wymagane etapy badań. Z tego właśnie powodu jest tak duża liczba różnych prototypów szczepionek, nad którymi pracują badacze z całego świata. Informacje z końca listopada podają, że w fazie badań jest 190 potencjalnych szczepionek na różnych etapach, w tym 10 preparatów w zaawansowanych badaniach klinicznych III fazy na ludziach. 

W związku z tym wiele osób zastanawia się, ile będzie kosztować szczepionka na COVID-19 w Polsce? Na ostatniej konferencji 2 grudnia 2020 premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że Polska podpisała umowę na zakup 45 mln szczepionek z 3 firmami: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca oraz Johnson&Johnson. Szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. 

Szczepionka na Covid-19: kiedy w Polsce i kto będzie mógł się zaszczepić? 

Szczepionka na koronawirusa: kiedy będzie dostępna? 

W listopadzie 2020 roku premier Mateusz Morawiecki poinformował o podpisaniu umowy na dostawę szczepionek, które według firm farmaceutycznych mają 90% skuteczności. Przyjęcie szczepionki będzie dobrowolne. Do kogo mają trafić szczepionki na koronawirusa? W pierwszej kolejności szczepionki mają trafić do tych osób z grupy podwyższonego ryzyka, czyli seniorów, służb medycznych oraz służb mundurowych.  Według informacji podanych na stronie rządowej dostępność szczepionek będzie możliwa po otrzymaniu pozwolenia na dopuszczenie ich do obrotu przez Europejską Agencję Leków. Wnioski o stosowaniu szczepionek na COVID-19 na terenie UE złożyły dwa koncerny ze Stanów Zjednoczonych - Pfizer i Moderna.

Masowe testy na koronawirusa: gdzie będą? Kiedy zostaną przeprowadzone? [WOJEWÓDZTWA]

RadioZET.pl/gov.pl/rp.pl/szczepienia.phz.gov.pl