Zamknij

Tak wysokich temperatur nie było na Ziemi od blisko 115 tys. lat. W Australii owoce gotują się od środka [WIDEO]

Redakcja
28.01.2019 19:29
Tak wysokich temperatur nie było na Ziemi od blisko 115 tys. lat. W Australii owoce gotują się od środka [WIDEO]
fot. YouTube

Odkrycie sprzed prawie 40 tys. lat pozwoliło badaczom ustalić wyjątkowo niepokojące fakty. Tak gorącego lata i wysokich temperatur na świecie nie było prawdopodobnie od...blisko 115 tys. lat. Rekordowe upały dają się we znaki m.in. mieszkańcom Australii, gdzie zaobserwowano nawet gotujące się od środka owoce na krzewach. Nadal narzekacie na zimowe chłody? To może być jedna z ostatnich śnieżnych zim w historii.

Rekordowe temperatury na świecie

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Kolorado tak wysokich temperatur na całym świecie nie notowano od blisko 115 tys. lat. Patrzycie za okno i ten śnieg jakoś was do tego nie przekonuje? Odkrycie dokonane w okolicach Ziemi Baffina, największej wyspy Archipelagu Arktycznego wskazuje jednak na coś innego. Naukowcom udało się wydobyć spod resztek pokrywy lodowej mech, który światło dzienne widział ostatni raz prawdopodobnie około 40 tys. lat temu, z uwzględnieniem możliwego błędu pomiarowego. Został częściowo odsłonięty przez rozpuszczającą się pod wpływem wysokich (jak na Arktykę oczywiście) temperatur skorupę lodową i pozwolił na ustalenie faktu, iż ostatnie tak ciepłe lato w kanadyjskiej części Ziemi Baffina musiało mieć miejsce setki tysiące lat temu.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Upały w Australii 2019

Wyniki podanych badań znajdują również odzwierciedlenie w doniesieniach o rekordowych upałach, dręczących mieszkańców m.in. Australii. Szacuje się, że tylko tego lata z powodu wysokich temperatur zginęło już ponad milion ryb. Nie tylko one nie dają rady - światowe media obiegły już szokujące zdjęcia i nagrania ukazujące całe ogrody pokryte...ciałami martwych nietoperzy, które umarły z gorąca.

Zobacz także

Stąd już tylko krok do infekcji, a razem z nimi rozprzestrzeniania się groźnych chorób. Straty notują też i rolnicy, którzy część zbiorów owoców i warzyw będą musieli wyrzucić. Te jeszcze zanim zostaną zebrane, gotują się...od środka na krzewach i drzewach. Choć mroźna zima nie należy więc do żadnych przyjemności, trudno nie cieszyć się, że nie musimy właśnie w panice poszukiwać najbliższej fontanny, aby się schłodzić.

RadioZET.pl/źródło:WorldEconomicForum;CoNowego.pl;Nature/AG

Zobacz także

Zobacz także