Zamknij

Tamara Łempicka - kim jest bohaterka Google Doodle 16.05.?

Redakcja
16.05.2018 09:36
Tamara Łempicka - kim jest bohaterka Google Doodle 16.05.?
fot. GoogleDoodle

Tamara Łempicka została bohaterką Google Doodle w środę, 16 maja. Na ten dzień przypada bowiem 120. rocznica urodzin artystki. Dlaczego Google Doodle wspomina polską malarkę? Odpowiadamy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań i sprawdzamy, kim jest Tamara Łempicka.

Tamara Łempicka: Google Doodle 16.05. Kim jest polska malarka i dlaczego została bohaterką Google Doodle? Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat artystki.

» Dzień Liczny Pi 2018 - co to za święto? [Google Doogle 14.03.] «

Tamara Łempicka - kim jest bohaterka Google Doodle? [16.05.]

Tamara Łempicka, bohaterka Google Doodle 16.05., to polska malarka epoki art déco. Artystka urodziła się 16 maja 1898 roku w Warszawie, Google Doodle wspomina zatem jej 120. rocznicę urodzin. 

Tamara Łempicka urodziła się jako Maria Gurwik-Górska. Była córką mecenasa Borysa, rosyjskiego Żyda i jego żony Malwiny, która pochodziła z zamożnej i wpływowej polskiej rodziny. Od 1907 roku zaczęła symulować problemy zdrowotne i tym sposobem wymuszała coroczne wakacje we Włoszech oraz przeniesienie do szkoły w Lozannie. W czasie wakacji podróżowała ze swoją babcią i zapoznawała się ze sztuką renesansowych mistrzów, których obrazy oglądała m.in. w Rzymie oraz Wenecji. Wpływ wspomnianych dzieł widoczny jest w dwóch pierwszych okresach twórczości Tamary Łempickiej. 

Malarka, w 1916 roku, poślubiła prawnika Tadeusza Łempickiego, który był synem bratanicy Cypriana Kamila Norwida. W tym samym roku Tamara urodziła córkę Marie-Christine Łempicką, później znaną jako Kizette de Lampicka-Foxhall. Polska artystka, po przeprowadzce z mężem do Paryża, zaczęła malować w celach zarobkowych. Przez krótki okres uczęszczała także do pracowni André Lhote'a, kubistycznego malarza. Tamara Łempicka znana była także ze swoich licznych romansów, w związku z czym odszedł od niej mąż, Tadeusz, który powrócił do Warszawy. Kilka lat po rozstaniu, artystka zaczęła chorować na depresję. Na początku II wojny światowej przeniosła się ze swoim drugim mężem Raoulem Kuffnerem do Beverly Hills. Kilka lat później para przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie artystka kontynuowała swoją twórczość. W tym czasie dużo eksperymentowała, m.in. z abstrakcją geometryczną. Po śmierci męża Tamara Łempicka przeniosła się do Houston w Teksasie. Jej nowe dzieła nie zostały jednak dobrze przyjęte, w związku z czym artystka zrezygnowała z wystawiania swoich prac. Zmarła w Cuernavaca 19 marca 1980 roku podczas snu.

Tamara Łempicka: dzieła ["Autoportret w zielonym Bugatti"]

Pierwsze dzieła Tamary Łempickiej wystawione zostały w 1922 roku przez Salon d'Automne, dzięki siostrze malarki. Jej malarstwo spotkało się z pozytywnym odbiorem. Artystka stała się znana jako portrecistka Tamara de Lempicka. W tym czasie namalowała jedno ze swoich popularniejszych dzień "Tamara w zielonym Bugatti".

W Polsce znajduje się zaledwie kilka obrazów malarki. Można je oglądać w kolekcji muzeum Villa la Fleur. Dzieła Tamary Łempickiej w Polsce eksponowane były jednak rzadko, m.in. na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1929 roku. Co ciekawe, w 2008 Muzeum Narodowe w Warszawie w ramach wystawy "Wyprawa w dwudziestolecie", wyeksponowało obraz Tamary "Kobieta na krześle".

RadioZET.pl/JW