Zamknij

Odkryto dwie egzoplanety bliźniaczo podobne do Ziemi. Mają te same pory roku!

Redakcja
05.07.2018 16:29
Odkryto dwie egzoplanety bliźniaczo podobne do Ziemi. Mają te same pory roku!
fot. Wikipedia Commons

Według najnowszych ustaleń naukowców na dwóch odkrytych jakiś czas temu egzoplanetach, Kepler-186f oraz Kepler-62f panują warunki zbliżone do tych na naszej planecie. Mają nawet pory roku!

Egzoplanety Kepler-186f oraz Kepler-62f są bardzo podobne do Ziemi

Panujące na nich warunki są zbliżone do tych na naszej planecie. Do tego stopnia, że teoretycznie może na nich istnieć życie! Sensacyjne odkrycie ogłosił zespół astronomów z Georgia Institute of Technology. Wyniki swoich najnowszych badań opublikowali na łamach czasopisma naukowego "The Astronomical Journal". Zawarto w nich świeżo odkryte dowody na to, że dwie obserwowane planety pozasłoneczne są bardziej podobne do Ziemi, niż myślimy.

Zobacz także

Zobacz także

Czy planety pozasłoneczne staną się naszym nowym domem?

Naukowcom udało się ustalić, że na obu egzoplanetach panuje stabilny klimat, oraz występują oddzielne pory roku, podobnie jak na Ziemi. Kepler-186f to pierwsza zidentyfikowana planeta wielkości zbliżonej do Ziemi poza Układem Słonecznym orbitująca wokół swojej gwiazdy w tzw. ekosferze. Oznacza to, że znajduje się w odpowiedniej odległości od tzw. gwiazdy macierzystej, w której panują warunki sprzyjające utrzymaniu wody w stanie ciekłym na jej powierzchni.

Zobacz także

To właśnie sprzyjałoby postawionej tezie o warunkach umożliwiających teoretyczne istnienie życia na badanym obiekcie. Regularne pory roku mogą występować w przypadku planet o stabilnym nachyleniu osi obrotu. Jej duża zmienność może szybko wyjałowić planetę, jak prawdopodobnie było w przypadku Marsa. To szczególnie ważny fakt dla astronomów, którzy nie ustają w poszukiwaniach planet, na których ludzkość miałaby szansę stworzyć swój nowy dom.

RadioZET.pl/źródło:TheAstronomicalJournal;DziennikNaukowy/AG

Zobacz także

Zobacz także