Zamknij

Tęczowy Piątek 2019 - co to, kiedy się odbędzie i o co chodzi w akcji? [LISTA SZKÓŁ]

Jolanta Waligóra
25.10.2019 09:01
Tęczowy Piątek 2019 - co to, kiedy się odbędzie i o co chodzi w akcji? [LISTA SZKÓŁ]
fot. PIXABAY

Tęczowy Piątek w 2019 roku tradycyjnie odbędzie się - jak sama nazwa wskazuje - w ostatni piątek października. Akcja zostanie przeprowadzona w wybranych szkołach w całej Polsce z inicjatywy Kampanii Przeciw Homofobii. Szczegóły dotyczące tego, co to Tęczowy Piątek i informacje o liście szkół, które biorą udział w akcji, można znaleźć poniżej.

Tęczowy Piątek - LISTA SZKÓŁ: gdzie odbywa się akcja 2019? Co to jest? Na czym polega i o co chodzi w akcji, która odbywa się w wybranych szkołach? Kiedy dokładnie się odbędzie? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy Tęczowy Piątek w szkołach 2019 i co to jest.

Tęczowy Piątek - co to jest i o co chodzi w akcji?

Choć to nieoficjalne "szkolne święto" odbędzie się w Polsce nie po raz pierwszy, to jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, o co chodzi i co to jest Tęczowy Piątek. Najprościej tłumacząc, jest to szkolne święto, którego celem jest okazanie wsparcia nękanej na co dzień młodzieży LGBT i pokazanie, że każdy może czuć się bezpiecznie, będąc sobą. W tym dniu w niektórych placówkach organizowane są specjalne zajęcia, a na szkolnych korytarzach wiszą plakaty wyrażające poparcie dla osób LGBT.

Jak wynika z badań w Polsce blisko 70 proc. młodzieży LGBT doznaje przemocy, a w 26 proc. przypadków dochodzi do niej w szkole. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli zadbali o atmosferę, która będzie towarzyszyć Tęczowemu Piątkowi i okazali młodzieży wsparcie – wyjaśnia Joanna Skonieczna z Kampanii Przeciw Homofobii.

Organizatorzy akcji chcą, by akcja Tęczowy Piątek nie ograniczała się jedynie do szkół. W związku z tym przedstawiają kilka pomysłów na to, jak inni mogą okazać wsparcie dla osób LGBT w tym dniu przy użyciu mediów społecznościowych:

  • Facebook: skorzystaj z nakładki #TęczowyPiątek na zdjęcie profilowe,
  • Twitter: opublikuj tweeta z hasztagiem #TęczowyPiątek,
  • Instagram: opublikuj swoje zdjęcie z wydrukowaną ze strony KPH grafiką z hasztagiem akcji,
  • Instagram: zamieść na Instastory filmik, w którym mówisz, dlaczego stoisz po stronie młodzieży. Takie wideo możesz udostępnić również na Facebooku i Twitterze.

Toruńska Solidarność o "Tęczowym Piątku"."Sprzeczne z zamysłem Boga"

Kiedy jest Tęczowy Piątek 2019? [DATA]

Tęczowy Piątek 2019 odbędzie się - jak sama jego nazwa wskazuje - w ostatni piątek października. Tym razem będzie to 25 października. Jest to międzynarodowa akcja, która w polskich szkołach będzie mieć miejsce już po raz czwarty. Koordynowana jest przez Kampanię Przeciw Homofobii. 

Do akcji rokrocznie przyłącza się wiele gwiazd. W 2019 wsparcie okazali m.in. Małgorzata Rozenek-Majdan, Majka Jeżowska, Julia Kamińska, Mateusz Janicki, Jacek Poniedziałek, Beata Kawka Jerzy Radziwiłowicz czy Tomasz Tyndyk.

Zagłosuj

Popierasz akcję Tęczowy Piątek?

Liczba głosów:

Tęczowy Piątek - LISTA SZKÓŁ 2019

Wiele osób szuka także w sieci listy szkół, które biorą udział w Tęczowym Piątku 2019. W tym roku jednak akcja ta ma nieco inną, prostszą formułę. 

W odpowiedzi na prośby płynące ze strony kadry szkolnej, uczniów i uczennic oraz rodziców uczyniliśmy organizację Tęczowego Piątku jeszcze prostszą - opowiada Joanna Skonieczna. 

W tym roku nie będzie prowadzona lista zgłoszeń szkół, które chcą wziąć udział w Tęczowym Piątku. Nie będą wysyłane także żadne materiały. Wszystko, co potrzebne, czyli zbiór informacji o akcji, proponowane aktywności i plakaty do pobrania są ogólnodostępne i można je znaleźć na stronie teczowypiatek.org.pl 

Uproszczenie formy ma na celu zachęcenie jak największą liczbę osób do celebrowania Tęczowego Piątku i okazywania wsparcia osobom LGBT.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku do akcji Tęczowy Piątek przyłączyło się ponad 200 szkół.

RadioZET.pl/kph.org.pl/JW