Zamknij

Tłusty Czwartek 2019 - DATA: kiedy wypada święto pączków i faworków?

Redakcja
28.02.2019 09:43
Tłusty Czwartek 2019: DATA - kiedy wypada święto pączków i faworków? [DATA]
fot. Shutterstock

Data Tłustego Czwartku 2019 coraz bliżej, a wiele cukierni w całej Polsce już zaczyna zbierać zamówienia na pączki i faworki, którymi będziemy zajadać się w to wyjątkowo słodkie święto. Sprawdzamy, kiedy wypada Tłusty Czwartek 2019 i skąd wzięła się ta tradycja.

Tłusty Czwartek 2019 - DATA: kiedy wypada i dlaczego obchodzimy Tłusty Czwartek? Sprawdzamy, kiedy będziemy świętować Tłusty Czwartek w 2019 roku, datę, skąd wziął się zwyczaj zjadania pączków i inne informacje.

»  Ile kalorii ma pączek, a ile kalorii mają faworki? [TABELA KALORII] «

Tłusty Czwartek 2019 - DATA: kiedy wypada święto pączków?

Ponieważ Tłusty Czwartek to święto ruchome, co roku pojawiają się pytania, kiedy wypada Tłusty Czwartek. W 2019 data święta pączków wypada 28 lutego. Będzie to ostatni czwartek karnawału i rozpocznie on także ostatni tydzień przed Wielkim Postem.

»  Karnawał 2019 - od kiedy do kiedy trwa, kiedy się zaczyna i kiedy kończy? [DATY]

Zagłosuj

Ile pączków planujesz zjeść w Tłusty Czwartek 2019?

Liczba głosów:

Dlaczego obchodzimy Tłusty Czwartek 2019? [DATA, INFORMACJE]

Tłusty Czwartek 2019 to ostatni czwartek przed wielkim postem i jednocześnie rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. W Polsce w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Tradycyjnie najpopularniejszymi potrawami tego dnia są pączki lub faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Według przesądów, jeśli ktoś w Tłusty Czwartek 2019 nie zje ani jednego pączka, nie będzie mu się wiodło w dalszym życiu.

»  Przepis na faworki i pączki na tłusty czwartek [FAWORKI prosty przepis]

Geneza Tłustego Czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Dopiero około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej, jednak wciąż wyglądały one inaczej niż obecnie. Do środka wkładano mały orzeszek lub migdał, a ten kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

»  Ostatki 2019 - kiedy są, co to za święto i dlaczego je obchodzimy?

Tak naprawdę do dziś nie wiadomo, kto wymyślił pączki, które znamy dziś. W Encyklopedii Brockhausa możemy znaleźć informację, że pączki są specjalnością austriacką i południowo-niemiecką.

» Pączki - Biedronka, Lidl 2019: CENA. Ile kosztują pączki i gdzie taniej? «

RadioZET.pl/KP