Zamknij

Tłusty Czwartek 2020 - DATA: kiedy przypada święto pączków i jaka jest jego historia?

Jolanta Waligóra
19.02.2020 13:35
Tłusty Czwartek 2020 - kiedy jest święto pączków i jaka jest historia zwyczaju? [DATA]
fot. PIXABAY

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2020? Długo wyczekiwane święto w tym roku przypadnie w drugiej połowie lutego. Zwyczajem w tym dniu jest oczywiście jedzenie pączków oraz faworków. Datę Tłustego Czwartku 2020 oraz szczegółowe informacje na temat historii tego święta, można znaleźć poniżej.

Tłusty Czwartek 2020 - DATA: kiedy wypada święto pączków i faworków? Jaka jest historia tego zwyczaju? Jak się go obchodzi? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy jest Tłusty Czwartek w 2020 roku.

Tłusty Czwartek - przepisy dietetyczne na 2020 rok na faworki i na pączki

Tłusty Czwartek 2020 - kiedy jest święto pączków i faworków? [DATA]

Informacje na temat tego, kiedy wypada Tłusty Czwartek w 2020 roku, szczególnie interesują wiele osób. Nic dziwnego, w końcu dzień, w którym przypada święto pączków i faworków, jest od dawna wyczekiwany. Data Tłustego Czwartku nie jest stała i rokrocznie może wypadać w różnych terminach, ale zawsze pomiędzy 29 stycznia a 4 marca.

Pączki - WARSZAWA: gdzie kupić pączki w Warszawie wegańskie, klasyczne i donuty? [LISTA, CUKIERNIE]

Wszystkiego zależy od tego, kiedy wypadnie Wielkanoc, ponieważ Tłusty Czwartek jest zawsze ostatnim czwartkiem przed wielkim postem, czyli przypada na 52 dni przed Wielką Niedzielą. W 2020 roku Tłusty Czwartek przypadnie dokładnie 20 lutego.

Ile kalorii ma pączek? Z różą, z budyniem, z nadzieniem, z toffi, z czekoladą [TŁUSTY CZWARTEK]

Tłusty Czwartek - jaka jest historia święta?

Historia Tłustego Czwartku sięga pogaństwa. W tym dniu świętowano odejście zimy oraz nadejście nowej pory roku, wiosny. Podczas specjalnych uczt jedzono tłuste potrawy, a przede wszystkim różnego rodzaju mięsa. Podczas takich kolacji zwyczajem było także picie wina. Pączki natomiast stanowiły zagryzkę - przygotowywane je z ciasta chlebowego i nadziewano słoniną.

Ostatki 2020 - kiedy wypadają ostatnie dni karnawału i co to za święto? [DATA]

Około XVI wieku w Polsce w Tłusty Czwartek pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Mówiło się, że ten, kto trafi na taki szczęśliwy pączek, będzie cieszyć się dostatkiem i powodzeniem. Obecnie w Tłusty Czwartek je się zwyczajowo zarówno pączki, jak i faworki. Wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Przepis na PĄCZKI i FAWORKI - łatwe i proste przepisy [TŁUSTY CZWARTEK] 

Zagłosuj

Jesz pączki i/lub faworki w Tłusty Czwartek?

Liczba głosów:

Pączki - BIEDRONKA, LIDL: cena 2020. Ile kosztują pączki w Biedronce i Lidlu?

RadioZET.pl/JW