Zamknij

Tomasz Chada: kim był i co wiemy o zmarłym raperze?

Redakcja
19.03.2018 15:11
Tomasz Chada kim był raper
fot. Instagram Tomasz Chada

Kim był Tomasz Ch. pseudonim "Chada"? Polski raper zmarł w nocy z 17 na 18 marca 2018 roku. "Kolekcjoner zarzutów", "Recydywista" tak sam o sobie mówił w swoich utworach. Kim był "Chada"?

Tomasz Ch. pseudonim "Chada" urodził się 24 sierpnia 1978 w Warszawie. Był raperem, autorem tekstów, przedstawicielem nurtu ulicznego rapu. W początkowym etapie swojej muzycznej działalności związany był z grupą Molesta Ewenement, potem działał głównie solowo, ale często współpracował z innymi wykonawcami - m.in. z takimi wykonawcami jak: Pih, Pyskaty, Ero, Peja, Fu, Ten Typ Mes czy członkami grupy Płomień 81.

Teksty pisane przez "Chadę" opisują trudne życie na marginesie społecznym, kłopoty z prawem i próbie przetrwania w codzienności. W swoich utworach powołuje się na wątki autobiograficzne. "Kolekcjoner zarzutów" czy "Recydywista" to utwory, w których opowiada o sobie, o swoim konflikcie z prawem - i nie tylko.

Kim był Tomasz "Chada"?

"Chada" rapem interesował się już jako nastolatek. Mając 17 lat nagrał debiutancki utwór „W-WA miasto stołeczne", a rok później pojawił się na płycie grupy Molesta Ewenement. Od tamtej pory wydał sześć studyjnych albumów. Ostatni - zatytułowany "Recydywista" - ukazał się 1 grudnia 2017 roku.

Karierę muzyczną rapera przerywały liczne konflikty z prawem. Artysta od wielu lat był dobrze znany polskiej policji. Pobicie, napaść, posługiwanie się fałszywymi dokumentami czy kradzież - to wszystko zarzucano raperowi i za to skazano go w czerwcu 2012 roku na trzy lata pozbawienia wolności. W trakcie odbywania kary Chada udał się na przepustkę, z której już do aresztu nie wrócił. Własnie wtedy o "Chadzie" zrobiło się głośno także poza środowiskiem muzycznym.

Pierwszy dzień wiosny: długość dnia i nocy

"Chada" wychodzi z więzienia

Raper przez ponad rok ukrywał się przed policją odbywając wycieczki po kraju, jednocześnie w mediach społecznościowych zamieszczał zdjęcia i filmy, które stały się dla niektórych powodem do żartów ze skuteczności polskiego wymiaru sprawiedliwości. Poszukiwany był listem gończym. Ostatecznie przez przypadek wpadł w ręce policji i został doprowadzony do zakładu karnego na resztę kary. Dzień zakończenia odsiadki wypadł 9 sierpnia 2017 roku. Na Facebooku rapera pojawiło się zdjęcie z krótkim komentarzem: "Pragnę poprawić humor wszystkim tym, którzy czekali na moje wyjście z więzienia. Jestem!".

Tomasz Ch. "Chada" na Instagramie

Informacja o tym, że Tomasza "Chada" nie żyje, opublikowana została w mediach społecznościowych. Na Instagramie pojawiło się krótkie oświadczenie dla fanów artysty:

"W nocy z soboty na niedzielę zmarł Tomasz Chada, wieloletni reprezentant Step Records, a przede wszystkim nasz Przyjaciel. Pogrążeni w smutku, prosimy o okazanie szacunku Rodzinie Tomka w tym bardzo trudnym czasie. Ekipa Step Records".

Pod wpisem pojawiły się komentarze od zrozpaczonych fanów rapera. "To nie może być prawda" - pisze jeden z internautów.

Kilka dni temu Tomasz "Chada" odwołał zaplanowaną na kilka tygodni trasę koncertową. Przyczyną były powody zdrowotne. Raper trafił do szpitala, czym podzielił się również na Instagramie.

"Spoczywaj w pokoju, jesteś w lepszym świecie" - pisze jeden z fanów.

RadioZET.pl/SA