Zamknij

Tomasz Mackiewicz: dzieci, żona, wiek. Kim był prywatnie zdobywca Nanga Parbat?

Redakcja
29.01.2018 23:13
Instagram Tomasz Mackiewicz
fot. Instagram

Kim był Tomasz Mackiewicz? Zdobywca Nanga Parbat 2018 przypłacił swoją pasję życiem. Ile miał lat, kim był prywatnie?

Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol podjęli trudną wyprawę na Nanga Parbat - ośmiotysięcznik, który jako przedostatni został zdobyty zimą. Zanim 26 lutego 2016 roku Włoch Simone Moro, Pakistańczyk Muhammad Ali oraz hiszpański Bask Alex Txikon dokonali pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt, był obok K2 niepokonany. Jego zdobycie zamarzyło się Tomaszowi Mackiewiczowi. Niestety, dla niego wyprawa ta okazała się śmiertelna.

Kim był Tomasz Mackiewicz?

Tomasz Mackiewicz urodził się 13 stycznia 1975 roku w Działoszynie niedaleko Częstochowy. W Jego młodzieńcze lata były trudne. Przez długi czas zmagał się z uzależnieniem od heroiny. Kiedy udało mu się pokonać nałóg ruszył w podróż po świecie, którego ogrom przemierzył autostopem. Nie bał się wyzwań. Udał się do ośrodka misyjnego Jeevodaya w Indiach, gdzie uczył angielskiego trędowate dzieci. Kiedy doświadczył religijnego nawrócenia, po raz pierwszy naprawdę zainteresował się wspinaczką. W 2008 roku dokonał swojego pierwszego "poważnego" wspinaczkowego wyczynu: wejścia na kanadyjski Mount Logan. Tak zaczęła się jego pasja do zdobywania szczytów.

W 2009 zdobył samotnie Chan Tengri, a potem zamarzył o Nanga Parbat.

"Kręci się po ekwipunkowym labiryncie. 40 lat. Niewysoki, krępy, o sprężystych ruchach. Na głowie – pomarańczowo-biała czapka z daszkiem i logo Nanga Dream, czyli projektu, który drąży od pięciu lat. Z upodobania do nakryć głowy wzięły się ksywy – Czapa i Czapkins" - pisała o nim w 2014 roku "Polityka".

Nanga Parbat próbował zdobyć zimą kilka razy. Podczas wspinaczki z Klonowskim osiągnął wysokość 7400 metrów, a na przełomie 2015 i 2016, wraz z Élisabeth Revol, dotarł na wysokość 7200 metrów. Niestety, to nie oni byli pierwszymi zdobywcami szczytu. Jednak nawet mimo iż góra już została zdobyta zimą Mackiewicz i Revol chcieli spróbować jeszcze raz. Czy przewidywali, że tak może się to skończyć?

Rodzina Tomasza Mackiewicza: dzieci, żona

Mackiewicz był dwukrotnie żonaty. Z pierwszego i drugiego małżeństwa miał po dwójce dzieci. Z drugą żoną - Anią - żył na warszawskim Żoliborzu. Jak zdradzał w rozmowie z dziennikarzem "Polityki", bardzo chciał z nią i dzieciakami udać się do himalajskich wiosek. Niestety, to już nie będzie możliwe.

Tomasz Mackiewicz miał 43 lata.

RadioZET.pl/Polityka/SA

Tomasz Mackiewicz rodzina; Tomasz Mackiewicz Nanga Parbat; Tomasz Mackiewicz dzieci żona