Zamknij

Tozależyzm - co to znaczy? [DEFINICJA, MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2020]

04.12.2020 10:24
Tozależyzm - co oznacza to słowo? [DEFINICJA, MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2020]
fot. SHUTTERSTOCK

Co oznacza tozależyzm? Choć w 2020 kapituła plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku zdecydowała, że nie wyłoni zwycięzcy, to jednak stwierdziła, że jedno słowo zasługuje na szczególnie wyróżnienie. Chodzi tu oczywiście o "tozależyzm". Definicję i znaczenie tego słowa, można znaleźć poniżej.

Tozależyzm - co to znaczy? Co oznacza to słowo i jaka jest jego definicja? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy definicję słowa "tozależyzm".

Tozależyzm - co to znaczy? [DEFINICJA]

Po ogłoszeniu wyników konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2020 wiele osób zaczęło poszukiwać w sieci informacji na temat tego, co oznacza tozależyzm i jaka jest definicja tego słowa. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie słowa tozależyzm zamieszczone na stronie PWN.

Ok boomer - co to jest i co oznacza hasło z memów? [SLANG]

Tozależyzm to postawa światopoglądowa polegająca na poszukiwaniu najlepszych/najbardziej moralnych rozwiązań danej sytuacji/problemu w szerokim kontekście społecznym, historycznym, religijnym oraz moralnym. […] Głównym postulatem tozależyzmu jest unikanie rozwiązywania problemów moralnych z postaw skrajnych bez ich wcześniejszego omówienia i rozpatrzenia wszystkich potencjalnych rozwiązań oraz ich dalekosiężnych konsekwencji. Idea tozależymu jest silnie związana z kanałem Wojna Idei dostępnym na platformie YouTube.

Tozależyzm wyróżnione w konkursie na Młodzieżowe Słowo Roku 2020

W 2020 roku kapituła plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku zdecydowała, że nie wyłoni zwycięzcy. 

Młodzieżowe słowo roku 2020 - WYNIKI: co wygrało? Co oznacza młodzieżowe słowo roku? [JULKA]

Kapituła plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku postanowiła w roku 2020 nie wyłaniać zwycięskiego słowa. Konkurs, który przez lata był zabawą z językiem i służył refleksji nad nim, stał się w tym roku areną walki na słowa, a tego faktu nie możemy i nie chcemy akceptować. Najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć - czytamy w oficjalnym komunikacje.

Na pierwszym miejscu znalazło się nazwisko polityka na S oraz słowa od tego nazwiska utworzone. Na drugim miejscu jest nazwa stygmatyzująca popularne imię żeńskie, którego zwycięstwo wykluczyliśmy tydzień temu, na trzecim miejscu jest czasownik pochodzący od nazwy instytucji organizującej plebiscyt, wyrażający sprzeciw uczestników wobec naszej decyzji - argumentuje jury.

Mimo braku zwycięzcy, kapituła plebiscytu PWN stwierdziła, że jedno słowo zasługuje na szczególnie wyróżnienie. Chodzi tu oczywiście o "tozależyzm", jako wyraz najciekawszy formalnie i interesująco zdefiniowany.

Alternatywka i jesieniara - co to znaczy i kto to jest? [DEFINICJA] 

RadioZET.pl