Triduum Paschalne - co to jest, kiedy się zaczyna w 2019 i kończy i ile trwa?

19.04.2019 12:17

Co to jest Triduum Paschalne, kiedy się zaczyna w 2019 roku, ile trwa i co oznacza to informacje, których rokrocznie poszukuje wiele osób. Dla katolików jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym, które ma na celu celebrację misterium paschalnego, tj. męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Szczegóły dotyczące Triduum Paschalnego 2019 można znaleźć poniżej.

Triduum Paschalne 2019 - co to jest, kiedy się zaczyna i kończy i ile trwa? fot. PIXABAY

Triduum Paschalne - kiedy się zaczyna w 2019 i kiedy kończy? Ile trwa? Co to jest, co oznacza i co symbolizuje? Kiedy trzeba iść do kościoła? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania i przedstawiamy szczegółowe informacje o Triduum Paschalnym.

Triduum Paschalne 2019 - kiedy się zaczyna, kiedy kończy i ile trwa?

Kiedy Triduum Paschalne 2019 i ile trwa? Takie pytania pojawiają się co roku na przełomie marca i kwietnia. Nic dziwnego, w końcu to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym nie ma stałej daty, dlatego może przypadać w różnych terminach - zawsze jednak na kilka dni przed Wielkanocą.

Triduum Paschalne w 2019 zaczyna się tradycyjnie w Wielki Czwartek, który tym razem wypada 18 kwietnia, wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Okres ten kończy się zaś wieczorem w Niedzielę Wielkanocną (w 2019 roku będzie to 21 kwietnia). Triduum Paschalne 2019 obejmuje zatem także Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę.

Wielkanoc 2019 - kiedy wypadają święta wielkanocne i kiedy jest wolne?

Triduum Paschalne - co to jest i co oznacza? [SYMBOLIKA]

Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, co to jest Triduum Paschalne i co oznacza. Jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików. W czasie trwania Triduum Paschalnego upamiętnia się misterium paschalne, zarówno mękę, śmierć, jak i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.  

Triduum Paschalne jest bardzo symboliczne, a każdego dnia w okresie jego trwania odprawiane są msze święte lub specjalne liturgie. W Wielki Czwartek odbywa się Msza Wieczerzy Pańskiej - tego dnia wyciszone są wszystkie dzwonki i dzwony, a zastępuje się je kołatkami. Kościół wycisza się i poważnieje. W Wielki Czwartek w niektórych kościołach ma miejsce także obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Ma to przypomnieć o geście Chrystusa, który obmywał nogi swoim uczniom. 

Msza w Wielki Czwartek - ile trwa i czy jest obowiązkowa? [PRZEBIEG MSZY]

Po komunii w trakcie pierwszego dnia Triduum Paschalnego symbolem jest także przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy - to symbol uwięzienia Jezusa w nocy przed męką. Msza Wieczerzy Pańskiej pozostaje niezakończona – nie ma podczas niej błogosławieństwa wiernych i rozesłania. Liturgia kontynuowana jest dzień później.

W Wielki Piątek upamiętnia się śmierć Jezusa na krzyżu. Z tej okazji wieczorem w kościołach odprawiana jest nie msza, a wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej, podczas której ma miejsce adoracja krzyża. Tego dnia obowiązuje także ścisły post.

Msza w Wielki Piątek - czy jest obowiązkowa i ile trwa liturgia? [PRZEBIEG]

W Wielką Sobotę, podobnie jak dzień wcześniej, nie jest odprawiana msza święta. To dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Od wczesnych godzin porannych wierni adorują Najświętszy Sakrament. Tradycją w Wielką Sobotę jest także chodzenie z koszyczkiem do kościoła, by ksiądz poświęcił pokarmy, które zjemy w poranek wielkanocny. 

Z kolei Wielka Niedziela rozpoczyna się poranną mszą - rezurekcją. W tym dniu świętuje się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. 

Wielkanoc 2019: WOLNE od szkoły - kiedy wielkanocna przerwa świąteczna? 

Pierwsze wzmianki o celebracji Wielkiego Tygodnia pochodzą z IV wieku. Do 1929 roku na określenie Triduum Paschalnego stosowano termin Triduum Sacrum. Obecnie używana nazwa pojawiła się w roku 1924.

RadioZET.pl/JW

Oceń