Zamknij

Trzech Króli 2019 - kiedy, w jaki dzień wypada, jak się obchodzi?

Redakcja
04.01.2019 12:35
Trzech Króli 2019 - kiedy, w jaki dzień wypada, jak się obchodzi?
fot. PIXABAY

Kiedy Trzech Króli 2019 i w jaki dzień wypada? Objawienie Pańskie, inaczej znane jako Święto Trzech Króli przypada na początek stycznia. Dzień ten upamiętnia objawienie się Boga całemu światu oraz trzech Mędrców, którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. Szczegółowe informacje można znaleźć poniżej.

Święto Trzech Króli 2019 - kiedy Objawienie Pańskie? W jaki dzień wypada? Jak się je obchodzi? Jaka jest historia święta? Odpowiadamy na często pojawiające się pytania i przedstawiamy najważniejsze informacje.

» Życzenia imieninowe dla Kacpra - piękne wierszyki na imieniny Kacpra 6.01 «

Trzech Króli 2019 - kiedy i w jaki dzień wypada święto?

Choć data Trzech Króli jest stała i co roku wypada w tym samym terminie, to zawsze w okresie bożonarodzeniowym w internecie pojawia się wiele zapytań na temat tego, kiedy Trzech Króli. W 2019, jak i w poprzednich latach, uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzona jest 6 stycznia. Tym razem będzie to niedziela. 

Objawienie Pańskie to święto nakazane. W Polsce Trzech Króli 2019 to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że tego dnia zamknięte będą m.in. urzędy, placówki, punkty usługowe oraz zdecydowana większość sklepów.

» Dzień wolny za 6 stycznia 2019 - czy dostaniemy dzień wolny za Trzech Króli? «

Trzech Króli - co to za święto, jak się je obchodzi w Polsce?

Święto Trzech Króli to jedne z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Dzień ten upamiętni«a objawienie się Boga człowiekowi. Symbolami święta są: historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której trzech Mędrców przybyło do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi, Chrzest Chrystusa w Jordanie oraz Cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej.

Z uroczystością Trzech Króli są także związane różne zwyczaje. Tego dnia w Kościele święci się złoto, kadzidło i kredę. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi. Kredą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisze się litery: C+M+B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego wyrażenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi). Błędna jest interpretacja, że litery pochodzą od imion trzech mędrców - Kacpra, Melchiora i Baltazara.

» Trzech Króli - co piszemy na drzwiach w święto Trzech Króli 2019? «

6 grudnia w wielu miastach w Polsce zorganizowany zostanie także Orszak Trzech Króli 2019. Są to tzw. uliczne jasełka połączone ze wspólnym kolędowaniem rodziców oraz dzieci.

» Orszak Trzech Króli 2019: Warszawa - PROGRAM, trasa, atrakcje «

RadioZET.pl/JW