Trzech Króli - co piszemy na drzwiach w święto Trzech Króli 2019?

04.01.2019 12:34

Co pisać na drzwiach w Trzech Króli? Informacji na ten temat wraz z początkiem nowego roku tradycyjnie poszukuje wiele osób. Najczęściej 6 stycznia na drzwiach możemy zobaczyć dwa skróty - C+M+B lub K+M+B, a zdania na temat "prawidłowego" zapisu są podzielone. Sprawdzamy, co powinno pisać się na drzwiach w święto Trzech Króli 2019.

Trzech Króli - co piszemy na drzwiach w święto Trzech Króli 2019? fot. PIXABAY

Trzech Króli 2019 - co piszemy na drzwiach w święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia? K+M+B czy C+M+B? Co oznaczają te skróty? Wyjaśniamy i sprawdzamy najważniejsze informacje.

» Orszak Trzech Króli 2019: Warszawa - PROGRAM, trasa, atrakcje «

Trzech Króli - co piszemy na drzwiach?

Co pisać na drzwiach w Trzech Króli? Co roku na kilka dni przed 6 stycznia wiele osób szuka informacji na ten temat. W święto to w Kościele święci się złoto, kadzidło i kredę. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi. Kredą zwyczajowo na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich w święto Trzech Króli pisze się litery: C+M+B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Zdania na temat tego, co piszemy na drzwiach w Trzech Króli 2019, są jednak podzielone. 

» Dzień wolny za 6 stycznia 2019 - czy dostaniemy dzień wolny za Trzech Króli? «

Skrót K+M+B i data dla wielu osób oznacza nic innego jak pierwsze litery imion mędrców (Kacper, Melchior, Baltazar). Okazuje się jednak, że skrót ten nie jest prawidłowy i przesłania pierwotne znaczenie tego zapisu. Co zatem pisać na drzwiach w Trzech Króli?

Co piszemy na drzwiach w Trzech Króli 2019?

Zgodnie z pierwotną tradycją w Trzech Króli na drzwiach powinno się pisać skrót C+M+B, co oznacza Christus Mansionem Benedicat – "Niech Chrystus błogosławi ten dom". Krzyżyki zaś pomiędzy literami to nie plusy, a znak błogosławieństwa. W końcu to Chrystus ma błogosławić nasz dom, a nie królowie, którzy są tylko symbolem objawienia się Syna Bożego człowiekowi. 

» Trzech Króli 2019 - kiedy, w jaki dzień wypada, jak się obchodzi? «

RadioZET.pl/JW

Oceń
Tagi