Zamknij

Jak uczyć się szybciej? Poznajcie technikę Feynmana!

Redakcja
20.12.2018 18:53
Jak uczyć się szybciej? Poznajcie technikę Feynmana!
fot. Shutterstock

Ciekawią was zagadnienia z różnych dziedzin naukowych? Laureat Nagrody Nobla, słynny fizyk Richard Feynman opracował specjalną technikę, dzięki której w trzech prostych krokach szybko opanujecie dowolny temat, jaki was zainteresuje. Nauka może być przyjemna!

Technika nauki Feynmana

Jak uczyć się szybko i łatwo? Na to nie ma jednej recepty - każdemu inna dziedzina nauki może sprawiać mniejsze lub większe trudności. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, jak poradzić sobie z opanowaniem dowolnych zagadnień z różnych obszarów nauki. Nawet tych, które zazwyczaj nie przychodzą wam łatwo! Jeden z głównych twórców elektrodynamiki kwantowej, laureat Nagrody Nobla (1965 rok) za swoje dokonania na polu fizyki, Richard Feynman opracował specjalną technikę, dzięki której w 3 prostych krokach zrozumiecie nawet skomplikowane pojęcia i nabierzecie pewności, że robicie to dobrze.

Zobacz także

Zobacz także

1. Wybierzcie zagadnienie. Dowolne!

Technika nauki Feynmana nie jest przeznaczona wcale tylko dla "umysłów ścisłych". Pomoże opanować dowolne zagadnienie z wybranej przez was dziedziny nauki. Uwaga, jeśli wybierzecie takie, w skład którego wchodzi wiele różnych zjawisk i zależnych, najlepiej podzielić je na paragrafy, tak aby ich kolejność zagwarantowała wam pełne zrozumienie działania danego pojęcia. Rozpiszcie je w jednym dokumencie i możecie już zaczynać!

Zobacz także

Zobacz także

2. Wytłumaczcie to dziecku

Znacie pewnie słynny cytat Alberta Einsteina, w którym twierdził, że "jeśli nie umiecie czegoś dobrze wytłumaczyć pięciolatkowi znaczy to, że sami tego dobrze nie rozumiecie". Feynman także uważał, że jest w nim wiele prawdy. Dlatego bardzo ważnym elementem jego techniki nauki jest etap, na którym świeżo przyswojone pojęcie spróbujecie w prosty sposób wytłumaczyć dziecku. Wybór słownictwa, jakim będziecie posługiwać musi być naturalnie o wiele prostszy, niż gdybyście rozmawiali z osobą dorosłą, dzięki czemu będziecie mogli sami zorientować się, które podpunkty danego zagadnienia sprawiają wam największą trudność, lub na jakie ewentualne, dotyczące go pytania nie jesteście jeszcze w stanie udzielić prostej i prawidłowej odpowiedzi. A że zbliżają się święta, to może być doskonała forma wspólnej, rodzinnej rozrywki. Maluch dowie się czegoś nowego, a wy przetestujecie i utrwalicie swoją wiedzę. 

Zobacz także

Zobacz także

shutterstock_210298945
fot. Shutterstock

3. Przeanalizujcie swoje luki w wiedzy

Jeśli poprzedni krok odkrył luki w waszej wiedzy na dany temat to wiecie już, czym zająć się w pierwszej kolejności. Każdy ubytek warto starannie przeanalizować, tak abyście wiedzieli, czego jeszcze musicie dowiedzieć się z dostępnych materiałów naukowych. Na tym etapie pomocne bywa też robienie notatek - tworzenie prostych wyjaśnień tych elementów pojęcia, które sprawiają wam największą trudność może rozjaśnić wam wiele w kwestii tego, co jeszcze musicie opanować, aby zrozumieć działanie danego zjawiska w pełni. Jak sprawdzić, czy już tak rzeczywiście jest? Spróbujcie opowiedzieć sobie na głos o wybranym zagadnieniu od początku aż do końca, aby jak najbardziej kompleksowo je przedstawić. Jeśli nadal się to wam nie udaje, wiecie już, nad czym najbardziej musicie popracować. 

Zobacz także

Zobacz także

4. Wypróbujcie analogie

To już dodatkowy krok dla tych, którzy wybrali sobie wyjątkowo trudne dla nich zagadnienie. Zdaniem Feynmana nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z jego opanowania, tylko poszukać innej drogi, jak je dobrze zrozumieć. Tu pomocne według fizyka będą analogie, dzięki którym nie tylko uprościmy znaczenie poszczególnych pojęć, ale i lepiej je zapamiętamy. Używajcie jak najprostszych słów i analogii, najlepiej takich, z których często korzystacie też przy nauce innych pojęć. A jeśli nadal czujecie dyskomfort niepełnej wiedzy, upraszczajcie koncept danego zagadnienia aż do skutku, testując swoją konstrukcję myślową na bliskich, którzy zgodzą wam się pomóc. Tu Feynman zaznaczał, że wybór idealnej osoby powinien zakładać, że nie jest ona ekspertem z dziedziny, którą próbujemy opanować. Podstawowa zasada jest jednak jedna - nie zrażajcie się łatwo. W końcu na pewno się uda!

RadioZET.pl/źródło:Quartz;Ciekawe.org/AG

Zobacz także

Zobacz także