Zamknij

Turniej Czterech Skoczni 2018/19: ZASADY [doboru par, punktacji]

Redakcja
04.01.2019 09:09
Turniej Czterech Skoczni 2018/19: ZASADY. Jak liczą się punkty?
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EASTNEWS

Z zasadami Turnieju Czterech Skoczni warto, żeby zaznajomił się każdy miłośnik skoków narciarskich, który na przełomie grudnia i stycznia będzie śledzić poczynania zawodników. TCS jest turniejem wyjątkowym i w znacznym stopniu różni się od pozostałych konkursów organizowanych w ramach Pucharu Świata w skokach. Szczegółowe zasady doboru par Turnieju Czterech Skoczni 2018/19 i punktacji, zamieszczamy poniżej.

Turniej Czterech Skoczni: ZASADY. Jak liczyć się będą punkty? W jaki sposób wyłoniony zostanie zwycięzca? Czy różni się od pozostałych turniejów Pucharu Świata? Przedstawiamy zasady TCS 2018/19.

» PŚ w skokach narciarskich 2018/19: TERMINARZ zawodów «

Zasady Turnieju Czterech Skoczni 2018/19

Zasady Turnieju Czterech Skoczni to temat, który z uwagi na nadchodzące wydarzenie sportowe, jest coraz częściej poruszany. Odpowiedzi m.in. na temat tego, jakie są zasady doboru par w Turnieju Czterech Skoczni i punktacji, poszukują przede wszystkim osoby, które chcą śledzić poczynania polskich skoczków i nie tylko na TCS, a nie do końca znają zasady organizowanych konkursów.

Turniej Czterech Skoczni 2018/19 odbędzie się w dniach 30 grudnia 2018 - 6 stycznia 2019. Tradycyjnie sportowe wydarzenie będzie mieć miejsce w czterech miastach - dwóch niemieckich (Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen) i dwóch austriackich (Innsbruck, Bischofshofen). Szczegółowy terminarz i wyniki, które będziemy aktualizować na bieżąco, można znaleźć w linku poniżej.

» Turniej Czterech Skoczni 2018/19: WYNIKI [klasyfikacja generalna] «

Turniej Czterech Skoczni - ZASADY [doboru par, punktacji]

Zasady Turnieju Czterech Skoczni - jak już wspominaliśmy powyżej - różnią się od pozostałych konkursów organizowanych w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Turniej ten od kilkudziesięciu lat rozgrywany jest według systemu KO. Przed pierwszą serią skoków, 50 zawodników dobiera się w pary na podstawie uzyskanych wyników we wcześniejszych kwalifikacjach. Dobierani są oni według zasady - najlepszy z najsłabszym. Oznacza to, że zwycięzca kwalifikacji skacze z tym, któremu poszło najgorzej, tj. zajął ostatnie 50. miejsce. Potem zawodnik na 2. miejscu ze skoczkiem z 49. miejsca itd. W ten sposób powstaje 25 par.

Do kolejnej serii awans uzyskuje zwycięzca z każdej pary oraz pięciu najlepszych zawodników spośród wszystkich przegranych. W drugiej serii zatem łącznie bierze udział 30 zawodników - 25 zwycięzców par i 5 "najlepszych przegranych". Seria ta przebiega według tradycyjnych zasad. 

Zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni 2018/19 zostanie zawodnik, który zdobędzie najwyższą notę we wszystkich czterech konkursach.

RadioZET.pl/JW