Zamknij

Twój e-PIT - co to jest i od kiedy zacznie obowiązywać? [PIT-37, PIT-38]

Redakcja
29.08.2018 15:59
Twój e-PIT - co to jest i od kiedy zacznie obowiązywać? [PIT-37, PIT-38]
fot. Shutterstock

"Twój e-PIT" to nowa usługa zaproponowana przez Ministerstwo Finansów. Dzięki temu podatnicy nie będą musieli wypełniać wniosków PIT-37 i PIT-38, a Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje i udostępni je w wersji elektronicznej.

Co to jest "Twój e-PIT", na czym polega usługa i od kiedy będzie można z niej skorzystać? Sprawdzamy szczegóły nowej usługi, z której będą mogli skorzystać podatnicy. 

"Twój e-PIT" - co to jest i na czym polega?

Nowa usługa "Twój e-PIT", nad którą obecnie pracuje resort finansów, zakłada brak obowiązku sporządzania samodzielnie deklaracji rocznej PIT przez podatników oraz łatwiejszy sposób rozliczania ulg. Podatnicy nie będą też musieli dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczenia lub ulg, np. ulgi na dzieci, ponieważ te dane zostaną automatycznie pobrane z systemów informacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz z rejestrów instytucji zewnętrznych.

Deklarację PIT przygotowaną przez KAS podatnik:

  • może zweryfikować i zaakceptować bez zmian,
  • może poprawić (np. zmienić Organizację Pożytku Publicznego, której chce przekazać 1% podatku należnego),
  • może uzupełnić o dane, których nie posiada KAS (np. odliczenia: IKZE, ulgi na kredyt, ulgi na internet),
  • musi uzupełnić w przypadku PIT-38, PIT-36, PIT-36L o dane, których nie posiada KAS (np. o uzyskanych przez podatnika przychodach z tytułu prowadzonej działalności),
  • może odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

Jeżeli podatnik nie zrobi nic, PIT przygotowany przez urząd zostanie uznany za zaakceptowany z końcem okresu rozliczeniowego.

Twój e-PIT - co to jest i od kiedy zacznie obowiązywać? [PIT-37, PIT-38]
fot. www.mf.gov.pl

Gotowy e-PIT - od kiedy będzie można skorzystać?

Zgodnie z założeniami, KAS już w 2019 r. (w rozliczeniach za 2018 r.) automatycznie przygotuje i udostępni w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38. Zrobi to na podstawie informacji:

  • od płatników,
  • ze złożonych za rok ubiegły zeznań podatkowych w zakresie wskazanych odliczeń i ulg (np. ulga na dzieci).

W 2020 r. do zeznań wypełnianych przez urząd dołączą PIT-36 i PIT-36L. Informacje, na podstawie których będą wypełniane zeznania, zostaną rozszerzone o dane m.in. z rejestrów ZUS (dane dotyczące przychodu, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (dane dotyczące ulgi na dzieci).

Elektroniczne rozliczanie rocznych deklaracji PIT z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród podatników. W 2018 roku PIT-y składane przez internet stanowiły już 2/3 wszystkich złożonych zeznań i po raz pierwszy przekroczyły 10 milionów (11,4 mln e-deklaracji przy 5,6 mln papierowych).

RadioZET.pl/ mf.gov.pl/KP