Zamknij

Udało im się przeszczepić świni wyhodowane w laboratorium płuca

Redakcja
05.08.2018 17:11
Udało im się przeszczepić świni wyhodowane w laboratorium płuca
fot. YouTube

Czy to przełom w transplantologii?

Przeszczepili świni wyhodowane sztucznie płuca

Organizm zwierzęcia wyjątkowo szybko przyjął nowy narząd. Płuca, wyhodowane przez naukowców z Teksasu w laboratorium, już po 2 tygodniach stały się integralną częścią ciała świni. Rozwinęła się nawet sieć naczyń krwionośnych, niezbędnych do prawidłowej cyrkulacji krwi oraz tlenu. Jak badaczom udało się tego dokonać? Płuca wyhodowano na specjalnych rusztowaniach, złożonych z części płuc pobranych od innych świń. 

Zobacz także

Płuca wyhodowano w laboratorium

Z pobranych narządów usunięto najpierw krew i komórki za pomocą specjalnej mieszanki cukru oraz detergentów. Dzięki temu z płuc pozostało jedynie "rusztowanie". Następnie w zbiorniku zawierającym zestaw składników odżywczych. Dodano też do niego komórki płuc świń, które miały otrzymać przeszczepy i pozwolono płucom rosnąć przez 30 dni. Po tym okresie przeszczepiono cztery wyhodowane w laboratorium płuca czterem dorosłym świniom.

Zobacz także

Po dwóch miesiącach od przeszczepu świnie pozostały zdrowe

Okazało się, że organizmy świń na tyle dobrze przysposobiły nowe płuca, że nawet stosowanie leków immunosupresyjnych okazało się zbędne. Badano je w różnych odstępach czasu od przeszczepu, wszystkie miały jednakowo dobre wyniki. To dowodzi, zdaniem badaczy bardzo obiecującej skuteczności zastosowanej przez nich metody. 

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Bioinżynieria to przyszłość transplantologii

Już od dawna naukowcy starają się opracować metodę skutecznej hodowli narządów na przeszczep. Wszystko przez ich ogromny niedobór względem potrzeb pacjentów. W przyszłości tworzone z innych narządów rusztowania można by było zastąpić technologią druku 3D, co mogłoby rozwiązać problem braku organów na przeszczep. "Naszym ostatecznym celem jest dostarczenie nowych opcji dla wielu osób oczekujących na przeszczep. Jesteśmy w stanie pobrać komórki macierzyste od konkretnej osoby i wyhodować na ich podstawie narząd, którym będzie ich narządem, tkanka będzie dopasowana do tej właśnie osoby, a narząd będzie funkcjonował tak, jak pierwotnie robiło to ich własne płuco i to bez konieczności tłumienia odpowiedzi układu immunologicznego" – tłumaczył Joan Nicholas, główny autor publikacji, która ukazała się w periodyku naukowym "Science Translational Medicine". 

RadioZET.pl/źródło:TheTelegraph/AG