Zamknij

Ultima Thule: Historyczny rekord NASA. To najdalszy obiekt, jaki zbada ziemski statek

Redakcja
02.01.2019 15:36
Ultima Thule: Historyczny rekord NASA. To najdalszy obiekt, jaki zbada ziemski statek
fot. NASA mat. prasowe

Sonda New Horizons pierwszego dnia nowego roku przeleciała obok obiektu Ultima Thule, znajdującego się aż 6,6 miliarda kilometrów od Ziemi. To najdalsza planetoida, jaką będzie mieć okazję zbadać ziemski statek. NASA świętuje gigantyczny sukces! Planetoidzie poświęcono już nawet rockową piosenkę - nagrał ją współzałożyciel zespołu Queen, Brian May.

NASA: Misja sondy New Horizons

Nowy rok NASA postanowiło zacząć z przytupem, świętując swój gigantyczny sukces. Sondzie New Horizons udało się 1 stycznia 2019 roku nad ranem minąć obiekt zwany Ultima Thule. Planetoida, o której wiemy na razie jedynie, że jej rozmiar może się wahać pomiędzy 15 a 30 kilometrów to jeden z ponad 70 tys. obiektów w tzw. pasie Kuipera. To także najdalszy kosmiczny obiekt, jaki będzie miał okazję zbadać ziemski statek - Ultima Thule znajduje się w odległości mniej więcej 6,6 miliarda kilometrów od Ziemi. Z tej racji zdjęcie planetoidy, jakie sonda New Horizons przesłała do siedziby NASA ukazuje jedynie jej kształt. Wykonano je w odległości około 2 milionów kilometrów od samego obiektu i w niskiej rozdzielczości, jednak dzięki niemu naukowcy byli już w stanie wysunąć pierwszą hipotezę na temat Ultimy Thule. Planetoida może nawet składać się z dwóch obiektów, orbitujących wokół siebie!

ultima
fot. NASA mat. prasowe

Zobacz także

Zobacz także

Sondzie New Horizons udało się dotrzeć do Ultimy Thumy

Podstawowym celem misji New Horizons było zbadanie Plutona - jednak po zakończeniu tego zadania naukowcy postanowili skierować sondę jeszcze głębiej w przestrzeń kosmiczną. Ultima Thule nadawała się do tego idealnie. Co ciekawe, o istnieniu planetoidy dowiedzieliśmy się dopiero w 2014 roku, kiedy odkryto ją dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a. Znajdowała się ponad miliard kilometrów dalej od Plutona, a pierwsze zdjęcie, jakie jej wykonano (wersja po oczyszczeniu go z szumów) możecie zobaczyć poniżej.

NASA
fot. NASA mat. prasowe

Bardziej detalicznych fotografii obiektu możemy spodziewać się niedługo znacznie więcej. Sonda New Horizons przesyła je do NASA z prędkością światła, co oznacza, że trafia ono na naszą planetę w przeciągu około 6 godzin. 

Zobacz także

Zobacz także

Brian May, współzałożyciel Queen nagrał utwór na cześć Ultimy Thule

Misja New Horizons to nie tylko test umiejętności maszyn NASA i historyczny rekord agencji. To także masa nowych, bezcennych danych na temat kosmosu i znajdujących się w nim obiektów. "Czujemy się jak w sklepie z cukierkami" - komentowała rozentuzjazmowana inżynier NASA. Wszystko, co uda się zbadać sondzie będzie dla naukowców nowością i bardzo istotną lekcją na przyszłość. Ultima Thule pomoże nam odkryć kolejne zagadki kosmosu. Planetoidzie poświęcono już nawet...piosenkę. Nagrał ją sam Brian May, współzałożyciel zespołu Queen, a także astrofizyk i członek zespołu NASA New Horizons. Posłuchajcie sami, jak brzmi jego  muzyczna interpretacja naukowego przełomu.

RadioZET.pl/źródło:NewYorkTimes;Motherboard/AG

Zobacz także

Zobacz także