Zamknij

Maturzyści, UWAGA! Uniwersytet Jagielloński zaostrza kryteria rekrutacji na studia

Redakcja
06.06.2018 15:27
Maturzyści, UWAGA! Uniwersytet Jagielloński zaostrza kryteria rekrutacji na studia
fot. Albin Marciniak/East News

Tegoroczni i przyszli maturzyści, lepiej nadstawcie uszu! Zmieniają się zasady rekrutacji na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Władze uczelni właśnie ogłosiły kolejne zaostrzenia kryteriów rekrutacyjnych.

Uniwersytet Jagielloński zmienia zasady rekrutacji na studia

"Uniwersytet Jagielloński idzie w kierunku elitarności, dlatego kandydaci na studia będą musieli spełniać wyższe niż dotychczas wymagania" - tłumaczył decyzję władz uczelni prorektor prof. Armen Edigarian. Zaostrzenie kryteriów rekrutacji na studia ma zagwarantować, że na wymarzony kierunek dostaną się tylko najlepsi. Tegoroczni maturzyści muszą się więc przygotować na podwyższenie minimalnej dopuszczalnej liczby wymaganych punktów wewnętrznych. Na rok akademicki 2018/19 podniesiono ją do 35, co oznacza minimum 70% wynik matury na podstawowym egzaminie maturalnym. To jeszcze nie wszystko.

Zobacz także

Zobacz także

Nowe zasady rekrutacji na studia w roku akademickim 2019/20

Licealiści, którzy w 2019 roku przystępują do egzaminu maturalnego mają za to ostatnią szansę na przemyślenie wyboru przedmiotów na maturę i ich poziomu. "Od następnego roku będziemy brać pod uwagę już tylko poziom rozszerzony egzaminu maturalnego" - ogłosił podczas poniedziałkowej konferencji prorektor. Przyszli kandydaci na studia w Krakowie muszą spełnić dosyć wyśrubowane oczekiwania uczelni. Mają za to szeroki wybór zupełnie nowych kierunków. Uniwersytet otwiera się na światowe zmiany, skupiając się na kierunkach anglojęzycznych i biotechnologii oraz bioinżynierii.

Zobacz także

online-3412473_1280

Nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim

Już w tym roku akademickim rusza 14 nowych kierunków studiów. Wśród tych cieszących się największym zainteresowaniem znalazły się m.in. biofizyka molekularna i komórkowa, latynoamerykanistyka, global and development studies, Earth sciences in a changing world, drug discovery and development, a także international security and development. Jest więc w czym wybierać! Uczelnia mocno walczy z wizerunkiem "niepraktycznych" studiów, po których nie można znaleźć ciekawej i dobrze płatnej pracy. Zmniejszenie ilości miejsc o około 200 w stosunku do ubiegłego roku to jeden z podjętych w tym celu zabiegów. "To nie jest obniżanie z premedytacją, ale dopasowanie do realnego zapotrzebowania. Chcemy przyjmować najlepszych" - deklarowali przedstawiciele administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

apple-256261_1280

Część kierunków nie zostanie uruchomiona

Odniesiono się również do tematu tych kierunków studiów, które nie zostaną uruchomione w tym roku. Wśród nich znalazły się m.in. kulturoznawstwo międzynarodowe, język i kultura Rosji oraz studia środkowoeuropejskie. Jak jednak tłumaczył prorektor, są to w większości kierunki niestacjonarne, które mają w założeniu sfinansować się same. Uruchamianie ich więc przy tak małym zainteresowaniu studentów przyniosłoby uczelni jedynie straty.

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukaWPolsce/AG